Topraktan Ev Almak Mantıklı mı?

Nzk1Njk5Mj-arsa-tapulu-daire-tapu-masrafiEv fiyatları cep yakıyor. Normal maaşlı bir işçi belkide bir ömür boyu çalışarak ancak bir daire parasını denkleştirmekte. En güzeli peşin para ile dairenizin tapusunu hemen üzerinize almanızdır kuşkusuz, fakat bu durumda olamayan büyük bir kitle neler yapabilir. Bu noktada almak bir alternatiftir. Bir önceki yazımızda sizlerle alınırken dikkat edilecek hususları paylaşmıştık. Peki almak mantıklı mı?

Topraktan ev almak kendinizi yasal güvence altına aldığınızda mantıklı olacaktır. Şöyle ki arak kat bir daire fiyatı istanbul’da ortalama 300-350 bin TL arasında olmakta iken, topraktan daire alımlarında bu fiyat 250 bin TL civarına düşmekte.

Bir çok yatırımcıda aslında bu yolu izlemekte. Kendilerini yasal güvence ile sözleşmede koruyan yatırımcılar 8-12 ay içerisinde tamamlanan dairelerini aldıkları fiyattan %30 civarında kar elde ederek satışını gerçekleştirmekte.

Bu noktada şuna dikkat etmelisiniz, 50 bin TL kar yaptığınızı düşünüyorsanız kira bedelini işin içine katmalısınız, yani aylık  bin TL kira getirisi olan mülk için 12 bin TL kira getirisinden mahrum kalmışsınızdır bu durumda karınız 50-12=38 bin TL civarı olmuştur. Bu noktayı göz önünde bulundurarak, kendinizi yasal güvence altına alarak topraktan ev almanın mantıklı bir şey olduğunu bir kez daha vurgulayalım.arsa rayiç bedeli nasıl belirlenir

 

Pin It

Topraktan Ev Almak Mantıklı mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir