TOKİ’den Ev Almak Mantıklı Mı

TOKİ Toplu Konut Evleri

TOKİ Toplu Konut Evleri

Eskilerde işyerinde çalışan işçi kesimin en büyük hayali bir ev sahibi olmaktı. Biraz daha iyi kazananlar için de ev ve araba sahibi olmak ancak emeklilikte ulaşılabilecek bir noktaydı. Çoğu kişi kirada oturduğu için gelirlerinin önemli bir bölümünü ev kirasına ödüyorlardı ve maddi olarak büyük bir kayba uğruyorlardı. Bu yüzden o zamanlarda TOKİ tarafından kura usulü ile dağıtılan evlere rağbet o kadar büyüktü ki, başka illerdeki TOKİ evlerine başvuru yapan kişi sayısı bile oldukça fazlaydı. Bu yüzden TOKİ ev başvurusu yapacakların sayısını azaltmak için kişilerin maddi durumları ile ilgili önemli kriterler koyuyordu. Ancak günümüzde durumlar ve şartlar değişti ve TOKİ evlerine olan rağbet gün geçtikçe azalmaya başladı.

Eskiden insanlar istese de bankalardan kredi kullanamıyorlardı. Ancak şu anda bankalar neredeyse zorla konut kredisi verecekler. Durum böyle olunca insanlar bankaya borçlanarak diledikleri yerde ev sahibi olmayı tercih ediyorlar. Özellikle büyük inşaat firmaları büyük şehirlerin merkezi yerlerine çok güzel yaşam alanları inşa ediyorlar. Bu da TOKİ evlerinin değerini düşürüyor. Çünkü TOKİ’den ev almak isteyenlerin genellikle cephe, kat, konum gibi seçenekleri seçmesinin imkanı bulunmuyor.

Toki Konutları

Toki Konutları

TOKİ evlerinin genellikle şehir merkezinin uzağında kalan yerlere yapılması ve içerisinde yaşayan ailelerin maddi durumlarının çok iyi olmaması da TOKİ evlerine olan ilginin düşmesine sebep oldu. Bu yüzden evine, evinin manzarasına, şekline, büyüklüğüne ve konumuna önem verenlerin TOKİ evlerini alarak devlete borçlanmaları yerine bankalardan kredi çekerek hayallerindeki evi satın alması insanların daha çok tercih ettiği bir yöntemdir.

Pin It

TOKİ’den Ev Almak Mantıklı Mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir