Su Borularının Donmasını Önlemek

donan su sayacı nasıl açılır

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte farklı birçok sorun da beraberinde gelmektedir. Trafik sorunları başta olmak üzere ev ve iş yerlerinde gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kar yağışının yoğun olarak geçtiği ve bununla birlikte sert soğukların yaşandığı iç ve doğu kesimlerde su borularındaki donmaların daha yaygın olduğu görülüyor.

Uzmanlara göre su borularının ve sayaçlarının dönmesini önlemek için uygulanabilecek önemli uygulamalar bulunmaktadır.

İlk olarak donma ihtimali yüksek olan boruları belirleyebilirsiniz. Isıtmanın olmadığı yerlerden geçen boruların donma ihtimali her zaman daha yüksektir. Don olaylarını engellemek için dışarıdaki vanaların tamamını kapattıktan sonra hatta bulunan suyun boşaltılması için de muslukları açıp su bitesiye kadar bekleyin. Böylelikle boru hattının içerisinde donacak her hangi bir su kalmamış olur. Özellikle duvara yakın bölgelerde uygulayarak donma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Aynı şekilde soğuk bölgelerden geçen boruların yüzeylerine de uygulayabilirsiniz.

Donmayı önlemede en etkili yöntem ise boruların üzerlerine ısıtıcı kabloların döşenmesidir. Bu sayede sürekli olarak sıcaklık sabit tutularak donma olayı engellenebilmektedir.

donan tesisat nasıl açılır

Popüler Başlıklar:

  • su borularının donmasını önlemek
  • su borularının donmaması için
Pin It

Su Borularının Donmasını Önlemek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir