Sıfır Ev Almak Mantıklı mı?

Sıfır Ev Alırken Neler Önemlidir

Sıfır Ev Alırken Neler Önemlidir

Para kazanmanın ve biriktirmenin zor bir uğraş olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Bu bağlamda hem oturmak için kafasını bir çatıya koyacak hemde ilerleyen süreçte bu yatırımdan kar edecek daire seçenekleri öne çıkmakta. Peki sıfır ev almak mantıklı mı?

Sıfır ev almak mantıklı

Çünkü sıfır ev aldıktan bir süre sonra evinize krediye uygun satacağınız için aldığınız fiyattan her yıl ortalama olarak %10 daha fazlasına satabileceksiniz. Tabi bu son 3-5 yılın verilerine göre bu şekildedir. Zira ülke genelinde konut değerleri yıllık ortalama %10- %15 arasında artış göstermektedir. Yeterli birikiminiz olması durumunda alacağınız 300 bin TL’lik daire bir yıl içerisinde 330 bin ile 350 bin TL arası bir fiyata alıcı bulacaktır. Tabi ki kullanacağınız kredi oranı yükseldikçe yatırımınızı daha uzun soluklu düşünmelisiniz. Zira 200 bin TL’lik bir kredi için 150 bin TL faiz ödemek zorunda kalan bir kişi 300 bin TL’lik dairesini 330 bin TL satıp, kredisini hemen kapatsa dahi ortalama 50 ile 70 bin TL arasında zarar etmiş olacak. 1 yıllık kira bedelini ortalama 15 bin TL saysak dahi yine zararda olacaksınız.

Özetleyecek olursak, sıfır daire almak hem oturmak için hem de yatırım amaçlı düşünenler için mantıklı bir yatırım olacaktır.

Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pin It

Sıfır Ev Almak Mantıklı mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir