Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantolamada Nelere Dikkat Edilir

Mantolamada Nelere Dikkat Edilir

, mantolama da dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Bu sebeple eğer mantolama işlemi yaptıracaksanız bazı konulara dikkat etmeli ve bu işlemi önceden planlamalısınız. Öncelikle yalıtımın yapılacağı duvar, bölge düz, pürüssüz, düzgün bir yapıda olmalıdır. Böylece daha kolay bir yapıştırma işlemi uygulayabileceksiniz. Yüzeyinizin eğriliğinin 2 santi metreyi geçmemesi de önemlidir. Eğer yüzeyinizin eğimi 2 cm’den fazla ise özel sıva uygulamaları ile bu eğrilikleri düzeltmelisiniz.

Mantolamada dikkat edilmesi gerekenlerin başında bir de mantolama uygulanacak yüzeyin tozdan, yağdan arındırılmasıdır. Bu da yapıştırıcının etkisinin maksimum düzeylerde olması açısından oldukça önemlidir. Eğer yüzeyde döküntü, kabarmış yüzey varsa bunlarında fırça ile temizlenmesi gereklidir. Uygulama yüzeyi kuru olmalı ve doğrudan güneş ışığının gelmesi engellenmelidir. Ayrıca sıcaklığın 30 derece altında olması da önemlidir. Yüzeyinizin yapışkana vereceği tepki tespit edilmeli ve yapıştırma için en iyi seçenek sağlanmalıdır. Tüm yüzeyin mantolama işlemi bittikten sonra cephede mantolama yapılmayan kısımlar; pencere kenarları, çatı kenarları, balkonları gibi kısımlar dikkatli bir şekilde yalıtım malzemesi ile mantolanmalıdır. İşçi emniyetinin sağlanması için de iskele ve duvar arasındaki mesafenin uygulama için yeterli olması gerekir.

Isı yalıtımının kesinlikle uygulanmaması gereken bölgeler; ıslak, nemli yüzeyler, sağlam olmayan yüzeyler, gevşek ve erimekte olan yüzeyler ile 24 saat içerisinde don tehlikesinin oluşabileceği yüzeylere yapılmamalıdır.

Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama

Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pin It

Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir