Kredi İle Ev Almak Mantıklı mı?

Nzk1Njk5Mj-arsa-tapulu-daire-tapu-masrafiKonut kredisi kullanarak ev almak mantıklı mı sorusuna sayısal değerler üzerinden örnek vereceğiz. Öncelikli olarak ülkemizde ortalama olarak 2015 yılı- 2016 yılı itibari ile konut fiyatlarının %20 civarı arttığı TÜİK verilerince hesaplandı. Yani 200 bin TL’lik daire ortalama olarak 240 bin TL civarına yükselmiş oldu. 100 bin TL için 10 yıllık kredi maliyeti ve diğer masraflar 60 bin TL civarındadır. Gelelim sayısal veriler üzerinden hangisinin daha mantıklı olduğuna.

Eğer 1 yıl içerisinde 100 bin TL biriktirebiliyorsanız, (bu zaman zarfı içerisinde 12 bin TL’de kira bedelinizide eklemelisiniz) yaklaşık olarak 10 bin TL karınız olur hem de sıfır bir daire almış olursunuz.

Eğer bu tür meblaları bu zaman zarfı içersin de kazanamam diyorsanız konut kredisi ile ev almak mantıklı. Yılda 10- 15 bin TL kiraya vereceğinize 100 bin TL için ortala 60 bin TL faiz artı diğer masrafları karşılamaya değer, kredi masrafını ise yaklaşık olarak 5 yıl kirada otuduğunuza sayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse kira bitmez ama her kredi şartlarınız uygunsa ödediğiniz takdirde bitmeye mahkumdur, çok ferah bir evde kirada mı oturmak, kötü de olsa kendi evinizde mi oturmak sorusunun cevabına göre bir seçim yapabileceğinizi düşünmekteyiz.

İstanbulda ucuz daire nerelerden alınır

İstanbulda ucuz daire nerelerden alınır

Pin It

Kredi İle Ev Almak Mantıklı mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir