Kredi Erken Ödemede Faiz İndirimi Uygulanır mı?

konut kredisi faiz oranları hesaplamaKredi erken ödemede faiz indirimi uygulanır dediğimizde çok fazla sevinmemenizi tavsiye ederiz. Nedeni ise açıklamalarda çok daha iyi anlayacaksınız.

Çoğu banka öncelikli olarak kredi ödemelerinin ilk taksitlerinde ödediğiniz miktarın çoğunu faiz ödemesi olarak alır. Örneğim bin TL’lik ödemeniz için banka 600 TL’si faiz için 400 TL’si ana para için der. Haliyle siz her zaman faiz miktarını ana paradan çok ödemiş olursunuz. Birde erken ödenen krediler için %2’lik (!) erken ödeme tazminatı uygularlar. 100 bin TL kalan borcunuz için sizden 2 bin TL’de erken ödeme tazminatı alacaklardır.

Özetleyecek olursak kredi erken ödemede faiz indirimi uygulanmaktadır fakat sizleri tam anlamı ile memnun edecek düzeyde değildir. Eğer kredi çekerken erken ödeme durumunuz varsa faiz oranı kadar erken ödeme planını da ayrıntılı bir şekilde araştırmalısınız. Bankalar arası değişkenlik gösterse de bir çok banka önce faiz kısmının çoğunluğunu tahsil etmekte (ki kendisini garantiye alsın) Bu şartları ayrıntıları ile görüştüğünüz de mağduriyetiniz en aza inecektir.kimler konut kredisi alamaz

Pin It

Kredi Erken Ödemede Faiz İndirimi Uygulanır mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir