Konut Satışında Binde 9,48’lik Vergi Sıfırlandı

Son dönemlerde özellikle konut sektöründe canlılık getirmek için yapılan hamlelere bir yenisi daha eklendi. Hem konut yapanlara hem de konut alacaklara bu müjdeyi  Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. İşte Bakan Naci ağbal’ın açıklamaları ve vatandaştan alınmayacak o verginin detayları:

Binde 9,48’lik Vergi Sıfırlandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekonomide canlanmaya katkı vermek açısından süreyi uzatmak yönünde irademiz oldu. İnşaatta canlanmaya katkı vermek için, vatandaşlarımız konut almak istediklerinde maketten görüp alabiliyor. Bu durumda noterde ön ödemeli satış sözleşmesi yapılıyor. Buradaki vergiyi kalıcı olarak sıfırladık. Konut alıcısı ile satıcısı arasındaki sözleşmelerde binde 9,48 olan vergiyi de kaldırdık. Konut satışlarında müteahhit ile vatandaş arasında yapılan sözleşmedeki vergiyi de kaldırdık. Konut teslimlerindeki yüzde 18 KDV’yi yüzde 8’e düşürmüştük. Bu süreyi Mart sonundan Eylül sonuna uzatıyoruz.” dedi.

Hedef Piyasanın Canlanması

Özellikle büyük şehirlerde konut satışlarında ve kiralamalarda yaşanan durgunluk sonrasında önlemler alınıyor. Bu önlemlerden en sonuncusu ise konut satışlarında alınan vergilerin bazılarının sıfırlanması ve %198 olan konut teslim vergisinin %8’e indirilmesi oldu. Konut alacaklar için bu indirimler müjde niteliğinde oldu.

Pin It

Konut Satışında Binde 9,48’lik Vergi Sıfırlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir