Konut Kredisi Faizleri Neden Yükseldi?

Son bir kaç ay içerisinde faizleri yine %1.03 oranına yükseldi. Peki %0.88 oranına gerileyen konut kredisi faizleri neden yükseldi?

Vatandaşın Yüzü Güldü mü?

kredisi faizleri yakın bir geçmişte ekonomide canlanma olması için %0. 88 oranına kadar gerilemiş, bir çok anlamda (beyaz eşyada vergi indirimi, müteahhitlerin binde 4 lük satışında indirim…) önlem alınarak ekonomik canlanmaya gidilmişti. Peki biz ev sahipleri olma hayali kuran vatandaşlar için aslında ne oldu?

Faizlerin %0.88’e düşmesini fırsat bilen bazı satıcıları, yapıcıları, konut fiyatlarını zamlandırdı. Örneğin 150 bin TL konut kredisine toplamda 100 bin TL faiz yerine 70 bin TL faiz ödeyacek vatandaşın 30 bin TL’si cebinde kalmadı konut zammı olarak cepten çıktı. 250 bin TL olan daire fiyatı 270-280 bin TL civarına yükseldi. Şuan ise durum daha trajik bir hal aldı. Zira inşaat sektörüne yön veren bazı müteahhitler, konut kredisi zamlamlanmasına rağmen fiyatları geri çekmedi, ev almak isteyenler bu durum karşısında 30 bin TL’ye yakın kredi artışından, bir bu kadar da konut fiyatından etkilenince bu süreçte 60 bin TL civarı daha fazla cebinden çıkararak ev sahibi olma şansızlığına ulaştı. Vatandaşın yüzü maalesef gülmedi…

Kime Yaradı?

faizleri neden yükseldi sorusuna en net cevabı vermek gerekirse, konut faizi düşüşünü fırsata çeviren müteahhitler bu rüzgarla konutlara hem zam yaptı hem satışlarını arttırdı. Vatandaşın yüzü gülsün diye uygulanan konut kredisi faizleri piyasanın yüksek faiz uygulamasına daha fazla ters etki yapmayarak direnemedi. Vatandaşların yüzü güleceğine bu süreçte en çok bankaların ve müteahhitlerin yüzü güldü.

En Düşük Faizli Konut Kredisi

En Düşük Faizli Kredisi

Pin It

Konut Kredisi Faizleri Neden Yükseldi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir