Konut Fiyatları 2018’de Ne Olur?

Son yılın emlak fiyatları incelendiğinde, bazı dönemler hariç doğrusal bir artış ile karşılaşmaktayız. Örneğin İstanbul’da konut fiyatlarının trejik bir şekilde düştüğü bir dönem olarak 1999 afetini ilk olarak hatırlamaktayız. Peki bu kadar acı afetler dışında ne görüyoruz? Her yıl uzun vadede konut fiyatlarında bir ivme. Bu trende bakıldığında 2018 yılı için konut fiyatları tahminlerimizi sizlerle paylaşacak olursa:

Ortalama %10 Artış

İlk olarak 2017 yılında konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi ile birlikte müteahhitlerin piyasayı bir tık arttırmalarını göz önünde bulundurursak, konut sahibi olmak isteyenlerin yüzleri pek bu açıdan gülmedi. İnşaat malzemelerinde özellikle demirin fiyatına gelen faiş zamlardan sonra konut piyasasında her hangi bir büyük kriz çıkmaz ise 2018 yılı için bu veriler bile en az %10 civarı bir zammın kapıda olduğunun göstergesidir.

An itibari ile İstanbul’dametrekare fiyatı en az 2 bin TL civarında olan Esenyurt, Arnavutköy, Beylikdüzü, Sancaktepe gibi bölgelerde dahi fiyatların 3 bin TL sınırına dayanması çok uzun zaman almayacağa benzemekte.

Arsa veya Konuta Yönelim

Arsa en az 10 yıl veya daha uzun vadede doğru bir yer tercihi ile yatırımcısına tahminlerin üzerinde bir kar marjı bırakabilecekken, konut alımları ise yıllık periyotlar halinde dahi iyi bir kazanç sağlamakta. Detaylar için bir önceki yazımızda verdiğimiz örneği incelemenizi tavsiye ederiz.

Özetlersek

Mevcut verilere göre 2018 konut fiyatlarında 2017 yılına göre yüzde 10 ve üzeri bir artış meydana gelmesi şaşırtıcı olmaz.

Not: Bu yazı sadece bir tahmindir, tarafları bağlayıcı bir yanı söz konusu değildir.

Pin It

Konut Fiyatları 2018’de Ne Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir