Konut Almak İçin 2021 Yılı Uygun Zaman mı

Çok kısa bir zaman önce yazdığımız 2021 fiyatları ne olacak yazımızdan sonra bugün Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılı ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Bu bağlamda belirttiğimiz 2 nokta vardı ve bu gelen ilk veriler bunları destekler nitelikte oldu. Űlkemizde genel olarak 2020 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 16.3 azalarak 119 bin 574 oldu. Buna karşılık ise ipotekli satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,3 azalış göstererek 25 bin 566 oldu.

Peki  Almak İçin 2021 Yılı Uygun Zaman mı sorusunun cevabı ne olmalı? Kısa vadede kredi faiz oranları yükselmeye muhtemelen devam edecektir ( ki kısa sürede en az 5-6 ay içerisinde kredi düşüşü reel olarak pek mümkün değil). Buna birde inşaat malzemelerinde ki artış eklenince satışlar bu ay olduğu gibi düşüşe devam edecektir.

Arz artarken talep azalacaktır. Bununla birlikte acil satılık kelepir sayısı artacaktır. Şayet yüksek kredi kullanmadan, ( örneğin, gelirinizin 3’te 1’i oranında kredi ödemesiyle) lokasyon, büyüklük, sosyal donatı vb. özelliklerini beğendiginiz muadillerinden uygun fiyatlı bir konutu oturmak için almak 2021 yılı için avantajlı olur. Ancak daireyi alıp yatırım yapayım diyenler için ya çok uygun fiyatlı bir daire alınması ya da başka yatırım araçlarına yönelilmesi doğru olacaktır.

Sizlerden gelecek yorumlar ışığında alımı ile ilgili yazı dizimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

Pin It

Konut Almak İçin 2021 Yılı Uygun Zaman mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir