Kombinin Basınç Ayarı Nasıl Yapılır

Kombi Basınç Ayarı

Kombi Basınç Ayarı

Kombi  sistemleri, görevlerini yerine getirirken bazı durumlarda sahip olduğu basıncı kaybederler çünkü basınç sağlayan su yeteri düzeyde değildir. Normal koşullarda kombimizin basın değerinin 1 ila 2 bar arasında olması gerekir.Kombi basınç kaybettiği durumlarda ise bar saati çevresinde bulunan basınç vanası ile basınç arttırılır. Kombiye aktarılan su basıncın artmasını sağlar ve kombi yeniden düzgün bir şekilde çalışmaya başlar. Kombi markasına göre farklı şekillerde olan bu vana kimi zaman vida şeklideyken kimi zaman ise musluk şeklindedir. Bu basınç ayarlama vanasının en büyük göze çarpan özelliklerinden birisi ise basıncı arttırdığımız zaman kombinin su altını duymamızı sağlayan su sesidir.Böylece vana açıldıktan sonra kombimize gelen su akımını hissedebilir ve duyabiliriz.

Kombi Basıncının Ayarlanması

Kombi Basıncının Ayarlanması

Kombilerin bir diğer önemli özelliği ise bu vananın gereğinden fazla açılması ve basıncın fazla yükselmesi durumunda emniyet ventili tarafından fazla suyun dışarı atılmasıdır. Yani basınç normalin üzerine çıktığı durumlarda tehlike sezen kombi, bulundurduğu ufak bir hortum aracılığıyla suyu alt kısımdan tahliye eder ancak burada fışkıran suyun direkt olarak evin içine gideceğini unutmayın. Bu nedenle bu tür ayarlamalar yaparken yanınızda bir kova bulundurmakta fayda var. Basınç ayarını yaparken ise bir elimiz vanada, gözümüz ise bar basıncında bulunmalıdır. Basın istenilen seviyeye gelir gelmez vana kapatılır ve istenilen ayar elde edilir. Basınç düşürme işlemi ise genellikle kaloriferlerin peteklerinin kenarlarında bulunan su tahliye vanasından yapılır. Odamızın herhangi bir kalorifer peteğinden vanayı açarak suyu boşalttığımız taktirde basınç düşecektir. Ancak bu sistemler farklılık ve değişiklik gösterebildiğinden bu tür durumlarda teknik destek almanızı önemle tavsiye ederiz.

Kombi Bar Basıncı

Kombi Bar Basıncı

Popüler Başlıklar:

 • kombi bar ayarı
 • kombi basınç ayarı nasıl yapılır
 • bosch kombi bar ayarı nasıl yapılır
 • kombi bar ayarı nasıl yapılır
 • kombi su basıncı nasıl arttırılır
 • kombi basınç ayarı
 • baymak kombi basinc ayari
 • baymak kombi bar ayarı nasıl yapılır
 • baymak kombi basınç ayarı nasıl yapılır
 • kombi su basıncı nasıl ayarlanır
Pin It

Kombinin Basınç Ayarı Nasıl Yapılır

11 - “Kombinin Basınç Ayarı Nasıl Yapılır

 1. Emrah yıldız 23 Ocak 2016 at 22:01 - Reply

  Sayın yetkili hocam sorum şu:
  Evimde eca modeli yoğuşmasız kombi kullanıyorum .bar seviyesi azaltıldıkça petek ısınması daha çok olurmu 40 derecede iken yani bar yükseldikçe petekteki ısı kaybı olurmu. Birde kombiye en yakın peteğimin alt kısmı ısınmıyor bununla ilgili öneri ve çözüm yolları arıyorum teşekkür ediyorum.

  • Emrah bey minimum 1,5 bar olmali, aşağısına indiğinizde problem olabilir, bu değerlerden az ise dikkat etmelisiniz.Ayrıca peteğin üst kısmı alt kısmına göre aşırı sıcaklık farkı varsa petek temizliği vb. durumları kontrol ettirmelisiniz.

 2. Iygunle kombi ye su basıncı yapamıyorum 10 f arıza olarak gosteriyo napmam gerek kombinin markasi baymakk

 3. demirdöküm vinto kombim sıcak suda problem yok kalörüfere geçtiginde 40 derceye ayarlıyorum yanmaya başlar başlamaz 65 dereceye çıkıyor kendiliginden ne yapmam lazım Not:genleşme tankını yeni degiştirdim

  • İsmail bey yetkili servis çağırmanızı tavsiye ederiz (yıllık bakım ve kombi temizliğini yaptırınız ayrıca) zira kombiyi bu şekilde çalıştırmaya devam ederseniz daha büyük hasarlar oluşabilir.

 4. bosch kombi mız var yeni takıldı petekler de yeni su basinci 0.8 civarında vanayı açarak yükseltmeye çalışıyorum ama basınç yukselmiyor neden olabilir

  • Aziz bey 1.5 bar optimum seviye, kombi kapalıyken su basmayı deneyiniz, olmazsa bir kez resetleyiniz, o şekilde de olmazsa bir servisten yardım almanızı tavsiye ederiz.

  • Elif hanım tahliye vanasını soruyorsanız genelde banyoda bulunan panel tipi peteğin altındadır. Ancak kombiye basınç için soruyorsanız genelde kombinin altında olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir