Kombi bakımını kendim nasıl yapabilirim

Kombi Tahliye Vanası

Kombi Tahliye Vanası

Malum havalar soğumaya başladı. Evlerde ısınma telaşı hat safhada. Peki herhangi bir usta olmadan basit olarak evdeki kombimin temizliği için neler yapabilirim?

Aslında bu çok kolay kısaca açıklayacak olursak 2 maddede kendimizin yapabildiklerini sıralayabilir buna rağmen sağlıklı bir ısınma gerçekleşmezse bir ustaya başvurabiliriz.

Kombi suyunu tanzikli şekilde bosaltma

ilk olarak normal şartlar altında kombinizin basıncı bir buçuk bar olmalıdır. Biz kombimiz kapalıyken kombinizin basıncı 2 ile 3 bar arasında olacak seviyeye yükseltiriz  ( 3 bar seviyesini geçerse kombiden dışarıya su taşabilir ve evimiz istemediğimiz bir su baskını ile karşılaşmış olur) kombiye giren iki tane borudaki vanaları dikey durumdan yatay duruma getirerek kapatırız, kapalı of, açık on şeklinde ayrıca belirtilir buna da dikkat edebilirsiniz, sonrasında tahliye vanasını  (bu vana genellikle banyoda havlupanın altında olmaktadır, görselde de ayrıca sizlerle paylaşıyoruz) açarak suyu bir kaba boşaltalım yaklaşık olarak yarım kova su geldiğini ve bu suyun oldukça kirli attığını göreceksiniz. Boşalan kombiye aynı şekilde iki üç sefer basıncını 2 ile 3 bar olacak şekilde ayarladıktan sonra tahliye vanasını açınız göreceksiniz ki 4. seferdeki tahliye vanasından gelen su diğerlerine nazaran çok daha temiz olacaktır. Böylelikle kombinizin içerisindeki birçok ısıyı engelleyici pislikten de kurtulmuş olacaksınız.

Kombi filtre temizliği için açılması gereken somon

Kombi filtre temizliği için açılması gereken somon 

Kombiye giden filtre temizligi

ikinci olarak biraz daha beceri gerektiren bir bilgiyi paylaşacağız kombinize iki tane giris borusundan biri ince somonlu diğeri kalın somonlu ki bu kırmızı renkli vana altındadır, burada önce kombinizin içerisindeki suyun tamamen boşaldığından emin olmanız gerekir, sonrasında büyük somonlu ki bu kırmızı renklidir, vanayı da kapatarak, somonu bir anahtar ya da kurbağacık yardımıyla açınız sonrasında içerisinden çıkacak filtreyi ki bu oldukça kirli olacaktır bir diş fırçası yardımıyla güzelce temizleyerek yerine koyunuz. Göreceksiniz ki kombiniz daha rahat çalışacak ve çok daha verimli ısı yayacaktır. Bu yazımızın faydalı olduģunu düşünüyorsanız, paylaşarak çevrenizdeki insanlara da yardımcı olabileceğinizi hatırlatarak yazımızı noktalıyoruz.

Pin It

Kombi bakımını kendim nasıl yapabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir