Kiracı Hakları Nelerdir 2019

Kiracının Yasal Hakları Nelerdir

Kiracının Yasal Hakları Nelerdir

hakları nelerdir sözleşme süresi 2019

İlk olarak en çok sorduğunuz soru ile başlayalım, ev sahibiniz sizi sözleşme süreniz dolmadan çıkaramaz. sözleşme sürenize 1 ay kala ev sahibiniz size ihtarname çekmemiş ise sözleşmeniz otomatik olarak uzatılır bunun için yıllık  TÜFE- ÜFE oranları çerçevesinde zam yansıtılabilir.

Ancak siz her hangi bir sebepten dolayı evden çıkmak isterseniz bunu ev sahibine bildirerek gerçekleştirebilirsiniz. Sözlü bir anlaşma sağlanmazsa bunu resmi yollardan dilekçe ile halledebilirsiniz, ancak bu tür bir olasılık çok düşük ihtimaller arasında yer almaktadır.

Ancak siz temel göreviniz olan kira bedelini yatırmazsanız ev sahibiniz sözleşmenizi fesh edebilir ve sizi evden çıkarabilir.

Kombin bozuldu ev sahibi para vermiyor ne yapmalıyım?

Bunu ayrı bir başlık olarakta sizlerle paylaşacağız ancak şunu belirtelim, sözleşmenizde açıkça bu madde yok ise kombin yıllık bakımları size ait, bozulan parça ise ev sahibinin sorumluluğundadır. ev sahibiniz anlayış biri ise siz uzlaşıya giderek yarı yarıya bir teklifte bulunabilirsiniz. Ya da kombinin yaptırdığınız parçasını evi boşaltırken alıp gitme hakkınız var neticede siz yaptırmış olacaksınız 🙂

Kiracı Hakları Nelerdir

Hakları Nelerdir

Ev Tadilatı

sözleşmede bunu açıkça belirtmenizi tavsiye ederiz. Zevkinize uygun değişiklikler sizin sorunmluluğunuzda olup ev sahibinin onayı dahilinde gerçekleşir. (Maalesef bazı ev sahipleri izinsiz bir çivi bile evine çaktırmayabilir.) Onun dışında yıpranmı, mutfak dolabı, yer parkesi vb. şeyler ev sahibinin sorumluluğundadır. Ya da siz yaptırıp kiradan düşecek şekilde bir anlaşmaya varabilirisiniz.

Oturduğunuz ev kentsel dönüşüme girerse devletten aylık kiranızı peşin olarak alma hakkınız bulunmakta. Bunun dışında ev sahibi ya da müteahhit ile olan anlaşmanıza göre ev bulmada yardım vb. konularda haklarınız bulunmaktadır. Anlayışlı olmaları kaydı ile tabi ki.

Depozito

Bir diğer çok merak edilen soru ise depozito. Bir ev için en fazla 3 aylık depozito tutarı sizden talep edilebilir. Bu ev sahibinize göre ay ya da 1 ay da olabilir ancak çok zor olsa da hiç alınmayabilinir.

Pin It

Kiracı Hakları Nelerdir 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir