Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

Kalorifer petek ölçümü olarak ele aldığımız yazımızda kaç metrekare eve ne kadar petek, kaç metrekare odaya kaç metre petek vb. gibi bir çok soru gelmiş durumda. Örnek bir ev ele alarak bu konuda sizleri aydınlatmayı düşünmekteyiz.

Bir önceki yazımızda ele aldığımız gibi odanızın yalıtım durumu ve güney cephesinde olması çok önemlidir. Bu koşullar altında 15 metrekarelik oda için 100-10 cm. bir petek ideal olacaktır.

Bu bağlamda diğer odaları orantılayabilirsiniz. Eğer odanız yalıtımsız ve güney cephesinde değilse, 15 metrekarelik bir oda için 130 cm. petek hesaplaması mantıklı olacaktır.

Salona Petek Mantıklı

Genellikle çift cepheli olan seçilen salonlar için petek taktırmak gayet mantıklıdır. İki tane 120 cm. petek odanız için yeterli olacaktır. (30-35 metrekarelik bir salon için normaldir.)

Dikkat!

Eğer peteğiniz olması gerekenden küçük olursa yüksek derecede açtığınız kombiniz dahi yeterli gelmez. Fakat haddinden büyük taktığınız petek için termostat aracı ile çok rahat ayarlama yapabilirsiniz.

Mutfak, oda vb. yerler için ortalama 10-1 metrekarelik yerler olduğunu düşünürsek 80-100 cm. petek ölçüleri ideal olacaktır.

Lütfen evinizde banyoya en azında tahliye vanası koydurunuz.

Özetleyecek olursak, evinizi ısıtmak için gerekli olan petek ölçüleri odanızın yalıtım, cephe, cam, çıkma boşluğu gibi durumlarına bağlı olmaktadır. Isı yalıtım vb. avantajları olan daireler için 15 metrekarelik bir alan için 100-120 cm. petek yeterli olurken bu koşullar yoksa 10-20 cm. daha büyük petek ölçülerini tercih etmenizde fayda bulunmaktadır.Kombi  Seçimi.

Popüler Başlıklar:

  • 120m2 eve kaç metre kalorifer peteği takılır
Pin It

Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

4 - “Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir