Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır

Halı Nasıl Seçilir

Halı Nasıl Seçilir

Halı fiyat skalası oluşturulurken, marka en çok dikkat edilen noktadır. Fakat kaliteli halıyı belirleyen markadan daha önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktada kaliteli halı tercihi için sadece markaya ve fiyata bakmak yeterli değildir.

 Kaliteli bir halı almak isteyenler bir çok özelliğe dikkat ederek doğru tercihlerde bulunabilirler. Ortalama olarak halı ile ilgili hiç bir bilgisi olmayanların halının kalitesini anlamaları için bir kaç pratik ve herkes tarafından uygulanabilir metodları sizlerle paylaşacağız.

Halının Bükümü

Halı ustalarının tanımı ile büküm: halının bir metre uzunluğunda bulunan elyafların ipliklerin birbirine bükülebilme oranıdır. Yani bir halı ne kadar çok bükülebilir ise, o denli ezilmelere ve yıpranmalara dayanıklıdır. Bu nedenden dolayı bir halı tercihinde bulunurken büküm değerini diğer halılarla kıyaslayarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bir halının büküm oranı ne denli fazla ise o denli büküm sonrası eski halini alır ve bunun için ezilmelere, deformasyona karşı dayanıklı olur.

Halı Yoğunluğu

Hemen bu başlık altında bir halı yapımında ne kadar çok ilmik atılmşsa o kadar yoğunluğa sahiptir ve dayanıklıdır. 5 üzerinden değerlendirilen skalada 3 ve üzerinde yoğunluğu olan halılar özellikle evleriniz için yeterli kaliteye sahiptir denilebilir.

Yapıldığı İp Türü

Çok farklı halı elyaf türleri mevcuttur. Bunların oranı nasıl ki bir elbise üzerinde belirtiliyorsa, halıda da belirtilmelidir. Bu noktada ise halının yapıldığı yün elyaflar oldukça kalitelidir.

El işlemeliği halılarının oldukça pahalı olduğu ve bir çok fabrikasyon çıkışlı olan halılar arasında birazda olsun uzun soluklu kullanmak için halı alıyorsanız yün elyaf halıların tercihinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Halıdan hiç anlamayanlar için basit olarak bu üç ana etkene dikkat edilerek tercihte bulunulması oldukça uygun olacaktır. Bir başka tavsiyemiz ise sizlere ilk girdiğiniz halıcıdan halıları yüklenip gelmeniz yerine bir kaç farklı halıcıya uğrayarak benzer ürünler için fiyat ve kalite karşılaştırması yapmanız ve bunların sonucunda karar vermeniz yönünde olacaktır.

Fiyat bilgisi olarak kaliteden ziyade markalar fiyat belirleme konusunda başat olmakta. Halı alırken en az marka kadar halının kaliteli olup olmadığına da bakmanızda fayda olacaktır.

Halı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Halı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Pin It

Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir