Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

Gelen doğalgaz faturasının kullanmış olduğunuz petek boylarıyla bire bir bağlantısı var. Siz kombinizi ne kadar düşük düzeyde yakıp odanızın içindeki petek boyunu o derece standart ayarlarsanız tüketiminiz o derece az olacaktır. Bunun için odalarınız için seçtiğiniz petek boyları çok önemlidir. Petek boylarının hesaplanması için tabi ki bilimsel hesaplamalar vardır. Fakat biz burada sizlere pratik olarak kaç metrekare odaya kaç metre peteğin ideal olduğunu maddeler halinde verdik. Bu verdiğimiz bilgiler bilimsel olarak hesaplanan ortalama değerlerdir. Kısacası biraz verilere bakarsak : Standart bir evin yüksekliğini 2.80 metre alarak yola çıktık ve odaların metrekarelerini ayrıca sizlere aşağıda verdik.

Evinizin odasını Kuzey (soğuk olan ) cephede varsayalım ve 15 metrekare büyüklükte olsun bunun için en ideal boyut 1 metre boyunda 60 cm yükseklikte 22 tipi petek uygundur. Bu değere belki de çoğu usta büyük diye itiraz edecektir. Bizim size önerimiz bu büyük değildir düşük gaz açımında odanızı rahatlıkla ısıtır eğer odanız haddinden fazla ısınırsa  termostatik vana ( her petek için ayrı olmalıdır, ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir ) veya termostat kombiye taktırarak fazla ısınmanın çaresini ve fazla faturayı çözmüş olursunuz. Ama ya taktırdığınız petek küçük gelip sizi ısıtmazsa ? Bu seferde kombiyi son gaz açarak doğalgazınızın normalinden çok daha fazla gelmesine neden olursunuz.

Size verdiğimiz ölçüye göre 15 metrekareye 1 metre yeterlidir dedik , diğer  odalarınız içinde ortalama olarak  bir değer verirsek 30 metrekareye iki tane 1.3 metrelik  petek , banyoya havlupan yeterli olacaktır eğer çok büyükse banyonuz 0.6 metrekare petek taktırabilirsiniz, hol ve antreye toplamda 17 metrekare dersek 0.60 metrelik bir petek farklı alanlara takılabilir .

Buradaki mantık basittir peteğiniz standart boy veya uzun olsada termostatle ısı ayarlaması yapılabilir bu yüzden küçük peteğe kaçmayın. Gelelim petek seçimindeki önemli noktalara:

Kombi seçimini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle Kombi Seçiminde Dikkat paylaşmıştık. Petek seçimi yaparken genellikle 10 yıl garantisi olan orta kalitenin üstündeki markaları öncelikle tercih edin.  Zaten çoğu marka size bu garantiyi veriyor.

Popüler Başlıklar:

 • kalorifer petek ölçüleri
 • kalorifer peteği metre fiyatı
 • petek ölçüleri
 • kalorifer peteği ölçüleri
 • kalorifer petek hesabi
 • petek boyu hesaplama
 • petek boyutları
 • kaç metrekare odaya kaç metre petek
 • petek hesaplama
 • odaya göre petek hesaplama
Pin It

Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

148 - “Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

 1. ii günler kolay gelsin sizden ricam benim odalara kac mtlik panel takmam lazım bilgi verirseniz memun olurum oturma odası 26mt mutfak 14mt misafir odası 19mt salon 17mt cocuk odası 16mt banyo 6mt yatak odası 16mt bilgi verirseniz memnun olurum

  • Gökhan 6 Şubat 2016 at 18:21 - Reply Author

   Tuncay bey, eviniz güney cephesinde mi ve ısı yalıtımı bulunmakta mı bunlara göre değişse de cevabınız salona 2 tane 1.3 metrelik petek en az kullanın, diğer odalarınızda büyük sayılır en az 1.3 metrelik petekler tercihinde bulunun (ortalama 15 metrekarelik bir oda için 1 metre ile 1.3 metre arası petek düşünmelisiniz)

  • slm metrekareye on santim petek olur ona göre yani on metrekareye bir metre petek boyu 60 eni 1 mk

 2. Gökhan bey merhabalar. Antalyada yaşamaktayım. Yoğuşmalı kombi alacağım. Salon güney cephe 29 m2 , Oturma odası güney cephe 16 m2 , Mutfak kuzey cephe 16 m2 , Çocuk odası doğu cephe 13 m2 , Yatak odası kuzey cephe 14 m2 , Banyo 5 m2 , hol 11 m2…binada dış yalıtım yok, pencereler pvc ve çift cam..ara kat (4/3 kat)…bu verdiğim bilgilere göre petek ölçüleri ne kadar olmalıdır..panel olanlardan alacağım. yüksekliği 60 cm olacak. bilgilendirebilirseniz çok memnun kalacağım.hayırlı günler.

  • Merhaba Birkan bey, iklim şartlarına ve ara kat daire olma özelliğine göre salona 2 tane 1.3 lük petek, oturma odasına, mutfağa, yatak odalarına 1.3 lük petekler, hole 1 metrelik petek ve banyoya bir havlupan yeterli gelecektir.

   • Gökhan bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Keşif için firma geldi ve odalara 1,10’luk yeterli dedi bende sizin verdiğiniz cevap üzerine 1,30 olsun dediysem de çok büyük gelir dediler ve en son 1,20’likte karar kıldık..Salonda petek yeri tek olduğu için ikinci bir peteğe ekleme yaptığımızda randımanlı olmaz dediler ve salona 2 metrelik takalım dediler. Koridora gerek yokmuş ama ben illa ki olsun dediğimde hiç olmazsa 1 mt’lik yerine 60*60’lık takalım yeterli gelir dediler ve bu şekilde anlaştık..Hafta sonu montaj işlemleri yapılacak.Kombiyi yoğuşmalı 24 KW’lı olanlardan aldım..Sizce tesisat ölçüleri olarak uygunmudur?

    • Birkan bey, koridora taktırmakla çok doğru bir hareket yapmışsınız emin olun pişman olmazsınız, büyük gelmesinin çaresi az açmaktır fakat küçük gelirse ek olarak ilave vs. sizleri uğraştıracaktır, yeterli geleceğini düşünmekteyim, cevaplar için rica ederiz, evinizin ısınması ile ilgili olarak sonuçlarıda paylaşırsanız okuyanlar için büyük faydanız olacağından şimdiden ben de size teşekkür ederiz.

  • Merhabalar, odaların geneli güney cephesi ve ara kat daire ise, 15 metreye 1 metre hesabından, 6.30 toplam metre yeterli bir değerdir.

 3. hocam kuzeycephe bursa yıldırım semtinde evin kuzey cephesi 18 m2 tek camlı pimapen .üst katımız teras ve 25 m2 ev boyutunda yalıtım yok ev hiç güneş görmüyor toplamda 67 m2 lik bir ev .ne kadar ve kaçlık petek bulunması gerekmektedir.

  • Merhabalar, ortalama olarak 15 metrekare için 1 metrlik petek tavsiyesi makul olmakla birlikte evinizin konum ve diğer detaylar göze alındığında 15 metrekareye 1.3 metrelik petekler gelecek şekilde dizayn yaparsanız çok daha iyi ısınacağınızı söyleyebiliriz.

 4. Ustam iyi günler 2 katlı evim var alt kat depo evde yalıtım yok salon 25 metre kare 2metre petek var yeter li mi ayrıca memleket yozgat ısıtma sistemi kalorifer

  • İbrahim bey, yüksek derecede yanıyorsa problem olmaz ama, ısı yalıtımının olmaması ve aşağı katınında daire olmayıp depo olmaması problem olabilir. Bu ölçüler için 2 adet 1.3 metrelik petek kullanılması çok daha uygun olabilirmiş, eğer yüksek ısı ve merkezi sistemse Yozgat olmasına rağmen ısınacaktır. En azından bu şekilde denemeli, peteklerin havasını almayı sonrasında ek petek yoluna gitmenizi tavsiye edebilirim.

 5. Gökhan bey antalyada oturuyorum evim her yanı acık güneyli kuzeyli çift cam bar ısı yalıtımı yok alt kat depo boş üst kat yok müstakil ev. Oturma odası 24 mtr, salon 26 ,çocuk odası 15 mutfak 14, yatak odası 13,5 bonyo 5, hol 9 metre kareden oluşmaktadır. Kullanacagımız petrk ölçülerini yazarsanız seviniriz.

  • Yaşar bey, 24 metrekare için 1.3 metre ve 1 metrelik 2 petek, çocuk odasıi mutfak, yatak odası için ayrı ayrı ‘er tane 1.3 metrelik (toplam 3 tane yanlış anlatmayayım) bir petek, banyoya bir havlupan, hole ise 80 cm lik veya 1 metrelik bir petek uygun olacaktır. (ölçüleri normalden biraz fazla yazmamın sebebi evinizin durumu ile ilgili.)

 6. Evim batı ve doğu cepheli ara kat montalama yok odalar 12-13 m. kare arası kombi e c a marka normal kombi petekler 60*120 en düşük seviyede yakıyorum sıcaklık yeterli gelmiyo bunun sebebi peteklerin az gelmesimidir bunların 60* 120 değilde 60*200 olması benim daha çok ısınıp aynı miktar doğalgaz ödeyeceğim anlamına gelirmi cevaplarsanız memnun olurum

  • Erkan bey, petek ve kombi temizliği en son ne zaman yaptırdınız? bu yıl için yaptırdıysanız odalar için yeterli büyüklükte olacağını düşünmekteyim. Ayrıca kullandığınız doğalgaz miktarı ne kadar olursa o denli fatura gelir petek ölçüleri büyüdükçe ısı miktarı vermesi artar fatura da haliyle artar 🙂

 7. Merhaba benim yatak odası kuzey cephe ve oturma odam kuzey cepheye bakıyor diger mutfak ve salon Doğu cepheli
  Salonun altında apt girişi var ve buz gibi birde petek bağlantısı paralel ( sıcak üstten soğuk hemen alttan çıkış)
  Yatak Odası , çocuk odası, oturma odası, 1 er metre petek var holde yok bir havlupan mutfak 40 cm ve salonda 27 m kare 2 adet 1 metrelik petek var evim 125 metrekare havlupani saymazsak 5.4 m petek yapiyo bina 3 yıllık ve yalıtımı iyi komple cam balkon yapılı kombim 21300 kcal lambert 24 fi benim ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz.

  • Emre Bey merhaba,kombi gücü ısı yalıtımlı bir 125 metrekarelik daire için yeterli olmasına rağmen petekler sanki yetersiz gibi, zira en kaba taslak hesaplama ile toplamda 8 metrelik bir petek ve bunların iyi bir dağılımı gerekli, salonu belirtmişsiniz 27 metre için 2 tane 1 metre uygundur fakat diğer detayları vermemişsiniz, büyük ihtimal oralara ek petekler koydurmanız en ideal olanıdır.

 8. Gökhan bey yatak odası en uzak yerde ısısı gayet iyi ancak salonun altı apartman girişi olduğu için salon kollektorlere yakin ama isinamiyor.
  Ben salonun peteklerini buyutsem birde bu baglantilari paralelden çapraz baglantiya cevirsem olurmu çaprazdan kastım şu : evdeki peteklerin tamamınin üstü sıcak alti ılık. Ayrıca hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

  • Emre bey, öncelikli olarak salon altı boş ise kalın şilteli hatta strafor altında olacak şekilde laminant parke yaptırmanızın büyük avantajı olacaktır. Petekleri büyütmek pek tabi daha fazla ısınması için önemlidir. ‘evdeki peteklerin tamamınin üstü sıcak alti ılık.’ derken peteklerin altı ve üstü arasında büyük ısı farkı varsa petek temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim, ancak çapraz bağlama derken net bir şey anlayamadım?

 9. Cumali karakoç 29 Aralık 2016 at 19:07 - Reply

  Evim balkon dahil 155 metre kare soon 160 oturma odası 120 yatak odası 130 çocuk odası 120 mutfak 120 kombi de baymak starbigreekstra31kw

  • Gökhan 10 Ocak 2017 at 14:20 - Reply Author

   Murat bey özelliklere göre 1.3 metre yeterli gelecektir, tavsiyem iki tane 0.8 lik petek taktırmanız yönünde olacaktır.

  • Gökhan 18 Ocak 2017 at 15:22 - Reply Author

   Sezgin bey tavsiyemiz servis ağı geniş olan kombi, petek haliyle diğer araç tercihleridir, sizlerle paylaştığımızdemirdöküm, baymak vb. kaliteli markaların termostatik vanalarını tercih etmeniz uygun olacaktır veya kendi ustanızın görüşlerinide ayrıca sitemizde araştırarak karar verin, iyi günler…

 10. Mrb Gökhan bey.
  Adana da yaşıyorum. 1 ay oldu doğalgaz a başladık. Randıman alamıyorum. Kafayı yicem. 100 metrekare ev. Salon mutfak birlikte 30 metrekare. Kuzey-guney-doğu cepheli. Salonda 2 kapılı fransız balkon 2 adet sürgülü pencere 1 balkon kapısı 1 adet normal pencere var ;)) ev en üst kat.tavanda izolasyon varmış. Salon doğu ve güneye bakıyor. Ama sağımda solumda apartmanlar var. Kışın yeterli güneş alamıyorum. Sabah 10 a kadar güneş alıyor salon.
  Salonda 1.20 lik ara halde 1.20 lik küçük oda 80 lik yatak odada 80×80 lik var. Salon ısınmıyor. Salonda başka petek yeri yok. Yer parke. Kombi 24 luk buderus yogusmasiz.kombi 60 da çalışıyor. Gün içinde termostat 20 de akşamları 21 -22 de çalıştırıyorum. Salon hep serin. Arka odalar iyi. Adana da ısınamadım. Salona ek mi yaptırsam, termostatı mi iptal etsem, petek lerin boyunu mu uzatsam. Sanırım parkeler kaldırılip ek tesisat yapilacak.salona bi 1.20 lik ek yapayım. Aradaki peteği 1.60 a çıkartayım diyorum.kafayı yicem.lütfen fikir verin.

  • Gökhan 18 Ocak 2017 at 15:14 - Reply Author

   Merhaba Dönay Hanım,
   30 metrekarelik salon için 1.2 metre petekler yatersiz gelecektir maalesef, en basit hesapla 15 metrekare yalıtımlı daireler için 1 metrelik petek önermekteyiz, bunun yanı sıra ,ilk basit işlemleri yapınız, peteklerin havasını alma, kombi , petek temizliği, yeterli gelmeyecekse ek petek ve son çare kombinizi (24 luk kombi yeterli bir değer aslında) değiştirme…

 11. Oda termostatıni 23 – 24 te çalıştırıyorum. Artık ısınıyor. Ama salona 1 metrelik ek yaptıracağım. Tum tesisat yeni. Tesisatta degil petek sayisinda sıkıntımız.salondaki 120 lik yerine 160 lik mi yoksa 120 ligin tam karşısına 1m lik bi petek mi önerirsiniz. Tşk ederim ilginize…

 12. Fatma Pervin MIOTORCU 27 Ocak 2017 at 15:15 - Reply

  Merhaba benim sorunuma da çözüm bulursunuz inşallah Net 105 metrekare olan evimizde pencereler pimapen ve dış cephe yalıtımlı ancak dairemiz 1. kat ve kuzeye bakıyor, alt ve üst kat boş, bir ay kadar önce idee yoğuşmalı 24 lük kombi takıldı, 30 m2 salonda 2 m lik tek radyatör, 15 m2’lik 3 odaya 1 er metrelik radyatör, 18 m2 lik mutfağa 500 lük havlupan, banyoya 400 lük havlupan takıldı , (ortalama 10 m2) uzun bir koridorumuza radyatör takılmadı hiç ısınmıyoruz 60_70 dereceye çıkarıyoruz ev buz gibi, yapan firma mutfağın havlupanını büyütelim salona da ilave radyatör takalım diyor ama küçük odalarda da randımanlı ısınma olmadığını düşünüyorum. sizce bu sorunu çözer mi ? salonda tek radyatör bağlantı yeri var ilave yapılabilir mi? sanki kombinin gücüde yetersiz gibi geliyor bana bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim bugün yarın işlem yapacaklar şimdiden teşekkür ederim

  • Gökhan 1 Şubat 2017 at 18:29 - Reply Author

   Fatma hanım öncelikle evinizin Kuzey cephede olması ve alt üst katın boş olması büyük bir dezavantaj. Eviniz ısınıyor fakat ısıyı evin içinde tutacak bir düzenek yok maalesef. Evet koridor ve salonun petek boyları daha fazlalaştırılabilir, kombi için 24’lük iyi bir derecedir (Baymak, demirdöküm vb.) ama tavsiyemiz evinizin yalıtımına önem vermeniz daha önemli olacaktır.

 13. Ramazan KORKMAZOĞLU 4 Şubat 2017 at 09:48 - Reply

  Antalya’da oturuyorum doğalgaz bulunduğumuz yere henüz gelmedi gelinceye kadar elektrikli kombi yaptırmayı düşünüyorum. salon 23 m2 150cm 2 adet petek, çoçuk odası 10,6 m2 130 cm 1 adet petek, yatak ve oturma odası 14 m2 150 cm 1’er adet petek, mutfak 11,5 m2 130cm 1 adet petek, banyo 3,6 m2 50 cm lik havlupan, holde petek bağlantı yerimiz yok 10 m2. kombi 18000 kw baymak. metraj ve kombi yeterli gelirmi acaba. Teşekkür ederim.

  • Gökhan 4 Şubat 2017 at 19:38 - Reply Author

   Ramazan bey konuyla ilgili iyi araştırma yapmışsınız, konutunuz ara daire ve ısı yalıtımı varsa da ölçüler çok çok iyi gelecektir fazlası var azı yok petek boylarınızın yorumuz bir çok kişiye de örnek gösterilebilir.

 14. Merhabalar,
  Biz Mersin’deyiz binaya doğalgaz çekilecek. Mutfak, oturma odası ve salon güneş görüyor. Banyo ve yatak odası buz gibi. Biz de ilk kez bu sene aşırı soğuk olduğu için doğalgaza sıcak baktık.
  Mutfak 15 metrekare, Oturma odası 15 metrekare, Salon 45 metrekare, yatakodası (cocuk odasıyla birleştirilip bir kısmı giyinme odası yapılmış toplam 30 metrekareye yakın, banyomuz 15 metrekare, wc içine de istiyoruz petek mi havlupan mı ne takılıyor bilmiyorum. Koridor yok ama giriş geniş bir avlu şeklinde 20 metrekare civarı. Sizce toplam kaç metrekare taktırmalıyız ve tüm tesisat ve kombi baştan yapılacağı için tasarruflu olan markalar petekler kullanılsa ne kadara mâl olur yaklaşık? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Gökhan 6 Şubat 2017 at 21:10 - Reply Author

   İlk olarak demirdöküm, baymak gibi servis ağı geniş kaliteli kombi ve petekler öneririz. Özellikle toplamda 140 metrekarelik bir alan hesapladım verilerinize göre, yoğuşmalı kombi tavsiye ederim, toplamda 15 metrekarelik yerlere ortalama 1 metrelik petek taktırmanız mantıklıdır, toplamda 10 metreye yakın bir petek takılır. Fiyat olarak peşin yaptırmanızda daha çok pazarlık payınız olmasına rağmen, taksitli olarak ortalama 4- 5 bin TL arası bir fiyata hatta iyi bir pazarlıkla peşin olarak daha uygun fiyata dahi yaptırabilirsiniz (Doğalgaz boru hattı kapınızın önünde varsayarak cevaplandırıyorum)

 15. Bir soru daha soracağım diğer sorudan bağımsız cevaplarsanız sevinirim. Bizim eski ev sahibimiz kat kaloriferi tesisatı döşemiş. Yani parkelerimizin altından boruları geçiyor. Ancak hiç petek takılmamış bu eve. Ne amaçla yapılmış bilmiyoruz(yani ilerde doğal gaz gelir diye mi ya da elektrikli kombi mi kullanmak için mi) Bu tesisata kurulum yapabilirler mi veya tesisatın sağlam olup olmadığını anlayabiliyorlar mı acaba?

  • Gökhan 6 Şubat 2017 at 21:12 - Reply Author

   Tabiki Pınar hanım ayrıca bunu bağımsız cevaplayayım, ev eski ise eğer yeni yaptırmanızı ve yine duvar içinden ve altından boru hattı döşemenizi tavsiye ederiz, neden bu tavsiyede bulunduğumu ise geçmiş yazılarımla detaylı açıklamıştım. (Eğer o hattı kullanacaksanız daha uygun fiyat için pazarlık yapmayı unutmayın, hattın sağlam olup olmadığını gelen usta pek tabi anlayabilir.)

 16. merhabalar. Evime kombi tesisatı yaptırmayı düşünüyorum. Evimin net kullanım alanı 85m2. salona 2m, yatak odasına 2m, mutfağa 1.8m, çocuk odasına 1.6m, antreye 0.60m ve banyoya havlupan düşünüyorum. bu değerler çok mu fazla? Evim izmirde güney-batı cepheye bakıyor. müstakil evin 2.katındayım. alt kat klimayla ısınıyor, üst katım boş pvc pencereli. Şimdi 8m petek alırsam ve oda sıcaklığını 22-23 derecelerde tutmak mantıklı mıdır? sarfiyatım petekler uzun olduğu için çok mu olacaktır.

  • Gökhan 7 Şubat 2017 at 13:42 - Reply Author

   Emin Bey Merhabalar,
   petek ölçüleri evinize göre fazla sayılır,(ortalama olarak evinize 15 metrekareye 1 metre petek hesabından 6 metre petek yeterli olacaktır) ama petekler fazla yakıt fazlamı olur sorusu için petek ısı ayarlayıcı termostat kullanımında ve ortalama 22-23 derece sıcaklığa ayarladığınızda problem yaşayacağınızı düşünmemekteyim.

  • Aytekin bey, ortalama 7 metre olamlıdır (tabi ki evinizin cephesi, ısı yalıtımı vb. durumlar önemlidir.)

 17. Slm gaziantepte oturuyorum 160 metre müstakil yalıtımsız kuzey ve doğu cepeli eve nasıl bi kombi ve kaç metre petek kullanmalıyız

  • Selam Mehmet Bey, 24 lük yoğuşmalı kombi yeterli olacaktır, yoğuşmalı olmasına baymak, demirdöküm vb. servis ağı geniş markalara bakmanızı tavsiye ederiz, toplamda 11 metre petek ölçüsü uygun olacaktır.

 18. merhabalar muğladayım evim 130 metre kare oturma odam 4,50×470 22 metre kare yaklaşık bu odaya 1.60 lık tek petekmi yok sa 1 er metrelik 2 petekmi taksak az yakıt çok verim alırız , iki ücretsiz keşif için usta çağırdım ikisi farklı şeyler söyledi

  • Sizlere tavsiyemiz 0.8 lik iki petek yönünde olacaktır, düşüncem Muğla’da olmanız (özellikle güney cephesi ise fazla bile olacaktır, ısı yalıtımı vb. diğer konularda pek tabi önemlidir, verdiğiniz bilgilere göre,) 22 metrekare oda için 1,5 metre petek boyunun yeterli olması yönündedir.

 19. 2 usta geldi 2 sinin tarzları farklı ilk gelen 125 -130 metrekare olan eve 10,6 metre petek çıkardı ikincisi 12,5 metre, ilk gelen genelde büyük odalara iki tane petek örneğin 1er metreli 2 tane koyarken ikincisi odalara tek ve uzun boyutlu 1,60 ,1,50 koydu ilk gelen dirseklerin az olmasına çe hattı farklı kollardan yapmasına rağmen ikincsi dirsek önemli değil deyip hat sayısını az tutalım dedi kafam çok karıştı sizden yardım bekliyorum hangi ustaya yaptırayım ikinci ustanın fiyatı 500 tl fazla

  • Ümit bey, ortalama 15 metrekareye (tabi cephe yalıtım vb. şeyler değişkenlik gösterebilir bir kez daha uyarayım) 1 metre petek uygularsak, ortalama 9-10 metre petek yeterli olacaktır. Dirsek ve hat sayısı ikisi birden önemlidir ancak size daha önemli bir şey söylemeliyiz, bu büyüklükteki evi ısıtabilmeniz için kaliteli bir yoğuşmalı kombi almanız oalcaktır. Hattı ikiye bölmeniz mantıklı hem evinizin ısınması hem de kısa sürede odalarınıza sıcaklık gitmesi açısında. Dirsek sayısının azlığıda sıcak suyun direk gidişlerinde etkili olduğundan ne kadar az olursa o kadar iyi olur, ancak tesisatı gömülü yaptırmanızı da tavsiye ederiz.

    • Merhaba Esra Hanım, en az 1.2’lik petek takılmalı en üst katların soğuk olarak daha dezavantajlı olduğunu göz önüne almalıyız..

 20. üstadım 80 m2 lik evde tek yaşamaktayım odaların ve salonun peteklerini kapatıp tek bir odanın peteğini açarsam doğal gaz tüketimim azalırmı teşekkür ederim saygılar…..

  • Gökhan 27 Nisan 2017 at 18:30 - Reply Author

   Hüseyin Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, mutlaka azaltacaktır, bir demlik su ile bir kova suyu ısıtmak için harcanan enerji tabi ki aynı değildir, bu şekilde düşünebiliriz.

 21. Merabalar..Dogalgaz bağlamayı düşünüyoruz..Evimiz Kuzeye bakıyor.Evimiz 3 katlı en ust daire.ustumde cati kati var.evimizde muntalama var fakat cati izalasyonu yok. 124 mt kare. Salon 36 mt kare. mutfak 20 mt kare. Çocuk odası ve yatak odası 20 şer metre kare banyo 15 metre kare ve orta koridor 10 mt kare.simdi bizim rahat isinmamiz icin odalarimiza kaçar cm petek kz gerekir.Ayrica camlarimiz çift cam simdiden ilginize teşekkürler.

  • Gökhan 27 Nisan 2017 at 18:29 - Reply Author

   Muammer Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, çatı izolasyonunun olmaması biraz ısı korumak için dezavantaj olacaktır, sizlere tavsiyemiz her 15 metrekare için 1 metre yerine 1.1 veya 1.2 metre hesaplamanız olacaktır. Ortalama 10 metre petek evinize yeterli gelecektir, çatı izolasyonu yazları evinizi serin kışalrı ise sıcak tutar yaptırmanızı tavsiye ederim, iyi günler…

 22. Merhaba ustam benim evim antalyada tek kat üstü çatı yalıtım yok çift cam açık mutfak 30 m2 hol 10 salon 18m yatak odası 16m çocuk odası 14 m banyolar 3 m2 genel olarak güneş görüyor en az günesi açık mutfak görüyor ve 2 tane çift açılır kapı var sizce odalara kaç m ve yüksekliği ne olarak petek takılmali 24lük klimanin iç tesisatı değiştirerek yapacak ustalar yardiminizi bekliyorum tesekkur ederim

  • Merhaba Ali Bey Antalya icin ortalama 15 metre kareye 1 metrelik petekler yeterli olacaktir. Ornegin 30 m2 lik oda icin 2 ayri 1.2 lik petek takmak gibi. Tum tesisat degisikligi maliyetli ama garantili yol olacaktir.

   • Merhabalar oturumu 150 metre kare evımıze kat kalotıferı taktırdık kömürlü 50derecedr yakmamıza raragmen oda sıcaklıgı en gazla 24 tekalıyor ve kömür tüketımı cok bunun nedeni kalorıfer kazanının küçüklüğümü yoksa petek sayısının azlıgınfanmı acaba

    • Odalarımız salon 25 metrekare ve 130luk ıkı tane petek var ve sadrce burası ıyı ısınıyor oturma odası 18 metrekare 160lık bır tane petek mutfagımız 16 metrekare 110luk bır petek cocuk odası ıkı tane ve 12metre kare 120 petek holumuz 20metrrkarr 130luk bır petek var

     • Ayşe ustun 7 Ocak 2018 at 00:30 -

      Ayrıca evımızın yalıtımı. Son sistem camlarına kadar ısıcam taktırdık buna ragmen ısınmıyor

     • Peteklerinizin bakımını yaptırmalısınız, eğer yeterli gelmezse başka bir problemin olup olmadığını anlamak için görmeden bir şey söylenemez maalesef, umarım petek temizliği yeterli gelir…

 23. Merhabalar Gökhan Bey,

  Evimiz Ïzmirde.
  Cephe: Kuzeyde iki üda: 12 metrekare, 8 metrekare, banyo 5 metrekare.
  Güneyde üç oda: 22 metrekare, 12 metrekare ve mutfak 9 metrekare,
  Koridoru petek yeri yok.
  Isı Yalıtımı yok ve arakat.
  Bu durumda her odanın ayrı ayrı petek uzunluğu kaç olmalıdır?
  Petekler 400 lük 600 lük hangi sınıftan olmalıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Işık hanım, Kuzey cephesi ol.adina ragmen izmir ılık kış mevdimi gecirmekte bir cok ile gore, ortalama 10-15 metre kare bir alan icin 1.2 metrelik petek onermekle birlikte koridorunuza en yakin odaya bir .6 lik fazla petek takarak kapiyi acik birakip farki kapatmanizi tavsiye ederiz.

 24. Merhaba. 1 ekime kadar vaktim var umarım yardımcı olabilirsiniz. Evimiz iskenderun’da. Doğu-güney-batı cepheli. En üst kat, çatısız, çatı izolasyonlu.buralara kar yağmaz,genelde yağmurlu.Ortalama 110 metrekare net kullanım alanı 3+1 evimize keşif için geldiklerinde wiesman 50t kombi önerildi. Salon 25 mt2 1.2 metre 2 adet radyatör, yatak odası 13-14 mt2 1.2 metre radyatör, oturma odası 13 mt kare 1.2 metrelik radyatör, çocuk odası 8,5 metrekare, 0.8’lik radyatör; mutfak 12 mt2 1.0 metrelik radyatör, antreye 1 metrelik radyatör .banyoya havlupan. Toplam 7.6 metre . Isınmamız için yeterli mi petekler? En Önemli olan çocuk odası, çünkü bebeğimiz olacak odasının sıcacık olması gerekiyor.

 25. AZİZ ALTUNTAŞ 3 Ekim 2017 at 17:57 - Reply

  merhabalar 17 mtkarede odada 3 mt petek18 mtkareodada 3mt petek var 18 mtkaede 2.20 mt petek var 13 mtkare odada 2.20 mt petek var 9mtkare mutfakta 1 mt petek var yoğuşö
  malı kombi koyduracağım petekler normalmi fazlamı müstakil daire oda içerisinden dışcepheye gelen yerlerde 3mm yalıtım var vereceğiniz bilgiler için sağolun

 26. Merhabalar evim 2+1 108m kare ara kat ve güneybatı cepheli ytong üzeri izolasyonlu ayrıca cam balkonlu salonda 2 tane1.3m, mutfak banyo ve diğer odalarda 1m’lik petekler var. kombiye geçeceğiz usta gelip bu petekler küçük hepsini değiştirelim demiş eşime.. pek inandırıcı gelmedi bana sizce doğruluk payı nedir? teşekkürler..

  • Merhabalar, odaların büyüklüklerine oranla 15 metrekareye, 1 metre petek ideal olacaktır. Kombi ve petek tem,zlikler,nden sonra yeterince ısınmıyorsa bu yola gitmenizi tavsiye ederim.

 27. Merhaba Trabzonda yaşıyorum oturduğum apartmanda bu yaz doğal gaz dönüşümü oldu, merkezi sistemde evimiz ısınıyordu. Dairemiz 60 metrekare civarı, bir cephesi güneye bir cephesi batıya bakıyor 7. son katta oturuyoruz çatı var çatıda 40 cm cam yünü ısı yalıtımı var. 11 metre kare oda bir cephesi sokağa bakıyor 50*50 pkp radyatör, 8 metre kare oda 2 cephesi sokağa bakıyor 50*50 pkp radyatör, amerikan salon 1,5 cephesi sokağa bakıyor 20 metrekare 50*150 pkp radyatör, hol 6 metrekare radyatörsüz, banyo 6 metrekare 50*60 pkp radyatör. gece sıcaklığının 5 derece gündüz sıcaklığının 8 ila 12 derece olduğu zamanlarda kombi 55 derecede çalışıyor ama ısınma sorunu yaşıyoruz. bu vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda nasıl bir çözüm öneririzsiniz. Radyatör revizyonu sizce elzem midir? kombi immergas eolo mythos 24 2e modeli şimdiden teşekkür ederim.

  • Radyatör değişimi son çare olmalı, öncesinde mutlaka radyatör, kombi bakımlarını yaptırmanızı tavsiye edebilirim, peteklerden ziyade maalesef sorun kombide olabilir ki umarım onda değildir, 24’lük kombi bu değerlerde ısıtmak için yeterli olmalıdır.

 28. Merhabalar 100 metre kare ev salon 24metrekare 15-16 metre karede odalar 4+1 ev nasıl petek almalıyım?

  • 100 metreye toplamda 7-8 metre radyatör yeterli gelecektir, 24 metrekare odaya iki duvara olmak üzere 2 metre petek taktırmanızı tavsiye ederiz, diğerleri için ise tek petek 1.2 likler yeterli olacaktır.

 29. Ömer İpekçi 25 Ocak 2018 at 20:53 - Reply

  Ustam merhaba.Benim daire 130 metrekare kuzey cephe montalama var.alt dükkan boş üst kat boş.Bina mütahit yapımı.amerikan mutfak 41 metrekare 2 metre petek koymuş diğer odalarda 1 metre petekler var koridorda yok toplamda 5.5 metre petek var ayrıca kombi çift eşanjörlü.yoğuşmalı değil ısınamıyorum.ne önerirsiniz.şimdiden teşekkürler…

  • MErhaba Ömer Bey, 130 metrekare daire için en az 10 metre petek boyu tercih edilmeliydi, toplamda 5.5 metre petekle ısınma ihtimaliniz çok zor, ek petek taktırmanız tek seçenek gibi gözükmekte 🙁

 30. merhaba evim merkezi ısıtma kalorifer doğal gaza geçicez evimde yukseklik:2,90. salon 27 mtkare:240 cm petek var, mutfak 16 mtkare 200 cm petek,oturma odası 14 mtkare 110cm petek,çocuk odası 11mtkare 80cm petek,yatak odası 21 mtkare 180cm petek ,antre14 mtkare 100cm petek var banyoda havlupan var(70×60) petek boyutları yeterli mi sizce hangi güçte ve hangi marka kombi almaliyim,evim üst kat doğu güney cephe yardımcı olursanız sevinirim

  • MErhaba, ölçüler yeterli, kombi olarak servis ağı gelişmiş modelleri tercih etmenizi tavsiye ederim, güç olarak 24 binlik ve üzeri enerjili kombiler sizleri gelecek içinde üzmeyecektir ama ustanızında evi görerek yorum yapması çok daha doğru olacaktır.

 31. Ömer İpekçi 2 Şubat 2018 at 20:24 - Reply

  Hocam teşekkürler bilgi için.Bir şey daha sormak istiyorum.ek petek nasıl yapmalıyım.petekten mi ilave yapmalıyım yoksa kombiden ayrı bir tesisatmı çekmem lazım.verimlilik açısından hangisi daha iyi olur.

 32. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı evimize kat kolariferi döşetmeyi düşünüyoruz evimiz 2katlı müstakil bir ev binada mantılama yok yaklaşık 100 m2 dairelerin her biri 4 cephesi de açık oturma odaları kuzeye bakıyor tesisatının tavsiyesi toplamda 7buçuk metre Petek ama ben ısınma korkusunyaşıylrum 20 m2 salona 2 metre 1 peteğin yeteceğini söyledi bana sizlerin yorumunu olabilirmiyim bir başka sorum da olacak odada 2 çerçeve bulunuyor onların altlarına 1 er tane 1 er metelik mi mantık şu yoksa 1 tane 2 metrelik çözüm olur mu cevaplarsanız çok sevinirim kafam acayip karıştı Çünkü teşekkürler şimdiden

 33. Bu arada nereden yazdığımı yazmayı unutmuşum Çanakkale Lapseki’den yazıyorum 2 haftaya kadar tesisatı kurdurmayı düşünüyoruz o zamana kadar cevap ver

  • Murat Bey yogunluktan gec donus yaptik kusura bakmayin, 2 tane 1 metrelik daha avantajlidir, 10-15 metrekareye 1 metrelik petek evinize uygun olacaktir.

 34. Ustam merhabalar;
  Müstakil evimize doğalgaz döşetmeyi düşünüyoruz ustam ama kaçlık kombi ve radyatör boyutu seçimini nasıl yapmalıyız bunları bilmiyoruz açıksası sizin yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
  Salon: 34 m2, Oturma odası: 15 m2, Yatak odası: 18 m2, Çocuk odası: 11 m2, Mutfak: 15 m2, Banyo: 8 m2 ve Hol 20 m2 Odaların metra karesi bunlardır ustam

 35. Merhabalar iyi günler
  Ben Adıyaman Merkez den yazmaktayım. Benim evim çatı katı olup 6. Kattadır ve güney cephelidir. Salon 34 m2
  Mutfak 16 m2
  Yatak odasi 21 m2
  Banyo 11 m2v

  Sizden ricam ne kadar boyutta petek takmalıyım ?
  Şimdiden teşekkürler.

 36. SALON = 5.80 metre x 4.00 metre x 2.60 metre 23.2m2 60.32küp

  OTURMA ODASI = 3.45 metre x 3.25 metre x 2.60 metre 11.2m2 29.1küp

  ÇOCUK ODASI = 3.37 metre x 3.27 metre x 2.60 metre 11m2 28.7küp

  YATAK ODASI = 3.77 metre x 3.65 metre x 2.60 metre 13.8m2 35.8küp

  MUTFAK = 3.00 metre x 3.25 metre x 2.60 metre 9.8m2 25.4 küp

  KORİDOR = 10.5 metre x 0.95 metre x 2.60 metre 10m2 26küp

  KİLER = 1.10 metre x 1.75 metre x 2.60 metre 2m2 5.2küp

  BANYO = 1.65 m x 1.55 x 1.32 m x 2.07 mx 2.35 7m2 16.5 küp
  YATAK ODASINDAKİ BANYO = 1.47 metre x 0.90 metre x 2.60 metre 1.3m2 3.4küp
  WC = 2.05 metre x 1.10 metre x 2.00 metre 2.2 m2 4.5.küp

  sitede 1 blokta 4 daire var ev duvarları ince izalasyonsuz dış montalama yok
  evim salom kuzey ve ve diğer odalar kuzey doğuya bakıyor panal radyatör dd plus mombi bosch condens 7000i W 24kw panel boyutlarını ne olmalı usta şimdiden teşekkürler.

 37. Merhabalar, kuzey cephesi ve izolasyonun zayıflığındam dolayı 10-15 metrekare için ortalama 1 metre petek boyu yeterli olacaktır; kombiniz genel olarak yeterli büyüklüktedir, düzenli bakımlarını ihmal ettirmemenizi tavsiye ederiz.

 38. merhabalar iyi çalışmalr oda 13 m2 120 çocuk odası 15 m2 160 lık petek salon 140+160 2 petek mutfak 10m2 80 lik radyatör ve demirdöküm nitron plus yeterlimi teşekkürler

  • Umut bey evinizin cephesi ve iklim şartları gerekli ancak ısı yalıtımlı bir evden söz ediyorsak ölçüler gayet uygun bunu söyleyebiliriz.

 39. Merhaba 135 m kare evde oturuyorum ısı yalıtımlı fakat bana göre petek sayısı az gibi sadece 4 m petek koymuşlar salonum fazla ısınmıyor 120 lik petek ısıtmıyor salonun peteğini 180 yaptırsak faydası olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  • Tülin hanım 4 metre petek toplamda 135 metrekare için yeterli olmayacaktır görüşündeyim, petek sayısını arttırmanızın mutlaka faydası olacaktır. Evinizde yaklaşık olarak (yalıtım arakat vb. şeylere de bakılmalı mutlaka) 135/15= 9 metreye yakın petek olması idealdir.

 40. Merhabalar. Benim de size bir sorum olacak. inşallah bir çözüm bulabiliriz. Evim 80 metrekare. 2.kat ve kuzey cephede bulunmaktadır. Peteklerimizin ölçüleri Salon 90cm den 2 tanedir. Oturma odası 70 cm yatak odası 90 cm mutfak 70 cmdir. Antrede ise hiç petel yok. Henüz kasım ayındayız 42 45 derecelerde yakıylruz ve asla ısınamıyoruz. Sadece mutfağımız sıcak oluyor . Sanırım devamlı ocak çalıştıgından oda. Peteklerimiz sıcak ama ısı yok evin içerisinde. Ne yalmamız lazım. Petek ölçülerini mi büyürmeliyiz. Böyle bir eve petek sayısı az mıdır? Salonum 20 mtkare oturma odam 10mtkre mutfak 10mtkare yatakodadı 16 mtkare. Ölçüler bu şekilde. Yardımcı olursanız çok sevinirim? İyi çalışmalar

  • Deniz hanım eviniz kuzey cephesinde ancak yalıtımı var mı yazmamışsınız? genel olarak 15 metrekareye 1 metre petek gelecek şekilde hesaplarsa 5.3 metre toplamda petek bulunmalı, sizin verdiğiniz ölçülere göre 20 metre salon 1.8 petek ideal, 10 metre oda 70 cm biraz küçük geldi, 16 yatak odası 90 cm ideal, mutfak 10 metrekare ve 70 cm panel ocak vs. ısınıyorsa normal, genel olarak ısı yalıtımı olmadığını varsayarsak onu yaptırmanızı kombiniz 24’lük civarı hermetik veya o ayarda ise tabi ki olmadı hol e bir küçük panel taktırmanızı tavsiye edebiliriz.

 41. Merhaba Ankara’da 140 metrekare net. 4+1 3 cepheli. Doğu kuzey ve batı . 6.10 metre Petek mevcut evde. Yatak odası diğer odalar gibi ısınmıyor. Sıfır bina. Baymak 24fi hermetik kombi kullanıyorum. Ne tavsiye edersiniz?

  • Fatih bey üsteki sorunun cevabını yazmıştım, sırayla kombi ve petek temizliği yapmanızı tavsiye ederiz, tabi petekhava almış olabilir yazılarımızda petek havası nasıl alınır okumanız durumunda işinize yarayacağını düşünmekteyim.

 42. Orhan yılmaz 3 Ocak 2019 at 23:36 - Reply

  Merhaba.evimin altında spor salonu var ve ısınmıyor odamın biri oda 35 m2 civarı Petek 90*60 sanırım kocaman cam var ve çok soğuk oluyor Peteği değiştirmek istiyorum kaçtık Petek olsa yeterlidir .Birde termostatik vana ısınmada tasarruf sağlarmı saygılar

  • MErhaba Orhan Bey, Termostatik vana sizlerin istediği sıcaklıkta odanızı tutmanızı sağlayacağından faydası olacaktır. Parkelerinizin altında strafor yalıtımı sizleri çok rahatlatacaktır. 35 m2 bir oda için anlattığınız koşullarda ki yere 2 metrelik bir petek gerekecektir. Önce ısı yalıtımızı sonra petek temizliğini en son değiştirmeyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

 43. Merhaba, salon 20 m2 tadilat yapılırken tek petek yeri yapılmış şimdi ek petek yeri yaptırma şansım yok, bu petek yerinin ölçüsüde en fazla 1.30 luk petek takıla biliyor sizce yeterlimi veya petek ölçüsünün yüksekliğini 900 × 1300 lük petek taktırsam nasıl olur salon ısınırmı 900×1300 büyük gelirmi ? Rica ediyorum bilgi verirmisiniz çok kararsız kaldım.

  • Musa Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, ek petek tabi ki takılmalı ancak harfiyatı biraz uğraštırabilir, bina özelikletinizi net anlayamadım, ara kat yalıtımlı ve direkt kuzey cephe değilse 1.3 lűk petek yeterli gelecektir. iyi günler.

 44. Merhaba, salon 20 m2 tadilat yapılırken tek petek yeri yapılmış şimdi ek petek yeri yaptırma şansım yok, bu petek yerinin ölçüsüde en fazla 1.30 luk petek takıla biliyor sizce yeterlimi veya petek ölçüsünün yüksekliğini 900 × 1300 lük petek taktırsam nasıl olur salon ısınırmı 900 ×1300 büyüklük sorun yaratırmı

 45. Benim müstakil dubleks bir evim var. Alt katı 90 m2 üst katı 60 m2. Güneye bakıyor. İzalasyon yok. 2 cephe kapalı (biri bitişik diğeri yakın bina mevcut ) kombi ve radyatör önerinizi alabilir miyim. Evim Kırklareli’nde.

  • İmdat Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, marka ismi siz dediğiniz için belirteyim yoksa hiçbir firma ile anlaşmamız olmayıp bağımsız çalïşmaktayız, kombi için demirdöküm veya servis ağı geniş başka bir marka radyatör için ise 10 yıl garantili aynı veya servis ağı geniş bilindik markalar örneğin airfel, iyi günler.

 46. merhaba evim 150 metre kare, kömürlü kaloriferle ısınıyorduk . doğal gaza geçiyoruz. kombi olarak firmalar 24 kw cihaz önerdiler. sizin siteye gelene kadar kafam rahattı ama sizin siteyi incelerken petek boylarını ölçtüm ve toplamda 6 metre petek boyutu olduğunu gördüm kömürle ısınırken sıkıntı yaşamadım.bu arada ordu ünyeden yazıyorum daire güney batıya bakıyor yalıtımlı 6. kat. ara kat. sizin hesaplara göre benim petek sayım yetersiz gibi geldi. yada bu petekle 24 kw bir cihazla ısınabilirmiyiz. oturma odam geniş mutfakla iç içe 3 adette 2.5 metre petek var. 3 adet yatak odasında 90 cm lik petekler var. koridorda 90 cm 2 adet banyoda banyodada havlu panlar orta boyutta. tavsiyeniz nedir ne yapmalıyım.

  • Dinçer Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, kafanız karışmasın ustanız ara kat, cephe , iklim özeliği gibi bir çok noktayı göze aldığı için bu şekilde bir plan çıkarmıştır .iyi günler…

 47. selamlar..iki katlı ev için toplam 19 metre petek var..ben ikinci el 25,000 lik katı yakıtlı kazan buldum..yeterli olurmu acaba

 48. Merhabalar 16 m mutfak 21 m salon 13 m o odasi 10 m o odası 15 m yatak odası hol 8 m ölçüler bu şekilde nekadar olamalı petek ölçüleri ve boyları yardımcı olursanız sevinirim

  • Gökhan Bey, daireniz yalıtımlı ve ara kat ise direkt kuzey cephe değil ise 15 metrekarelik alana 1 metre petek gelecek şekilde plan çıkarabilirdiniz.

 49. Merhaba dubleks dairede üst kat da odamızın birisi 23 metrekaredir. Mobil tesisat 1.40 petek takılı altı, üstü gayet iyi ısınıyor. Isı yalıtımı dış cephe montolama ısı yalıtım var. Çatı alçı arası cam yünü var. Buna rağmen oda yeterince ısınmıyor. Oda da büyük bir pencere var vinsa marka çift cam 5 metre uzunluk 1 metre yüksekliğinde. Petek tam ortada yer alıyor.

 50. Seha ÖZERTÜRK 20 Ocak 2020 at 15:51 - Reply

  Merhabalar, evimiz Balıkesir’de 3 yıl önce Daikın 8kw. ısı pompası takıldı, yerden ısıtma yapıldı, aylık 1000 Tl. elektrik faturası ödediğimiz halde evi ısıtamadık, şimdi bulunduğumuz yere doğalgaz geliyor tekrar firma eve 8m petek döşeyelim dedi, ister ikisini ister sadece petekleri kullanırsınız dedi.Aynı kombi ile hem yerden ısıtma hem de petek kullanılır mı? Kullanılırsa sağlıklı olur mu? Kombi olarak 28kw daikın yoğuşmalı kombi takılacak, ısınabilir miyiz?Fatura çok yüksek mi gelir?Oda termostadı takılması fayda sağlar mı?Evin yalıtımı hiç yok.İlginize çok teşekkürler

  • Sayın Seha ÖZERTÜRK, iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın,daire özeliklerini net yazmamışsınız ancak 28 binlik bir kombi 150 metrekareye kadar evlere yeterli gelebilmektedir. iyi günler.

 51. Merhaba ben adanada oturuyorum net 120 m2 evimiz kömürden doğalgaza gecince ısınamadık petekelr eski ve cok küçük 10.katta yani son kattayız ısı yalıtımlı toki evindeyiz adanada antreye hole pek petek koymuyolar petek yeri yok salon güneye bakıp günes alıyor 28 m2 mutfak güneye bakıp günes alıyor 12 m2 cocuk odası batıya bakıyor 10 m2 oturma odası kuzey doğu 10 m2 yatak odası doğuya bakıyor baya soguk oluyor 12 m2 petek boyları nasıl olsa ısınırız kombi bosch condes 24000 kw tam yoğusmalı kombi kullanıyorz cvp verirseniz cok sevinirim

  • Merhaba Ela Hanım,
   Güney cephede olmanız bir avantaj, son kattaymışsınız eğer ısı yalıtımınızda yoksa her 15 m2 alana 1 ile 1.2 metrelik petek gelecek şekilde ustanıza ayarlama yapmanızı söyleyebilirsiniz, toplamda ortalama olarak 10 metre petek bütün eviniz için yeterli olabilecektir diye düşünmekteyim.

  • Petek değişimi iyi bir usta için gayet kolay yapılabilecek bir işlem, ayrıca hole ek petek bağlamalarıda umduğunuzda kolay ve hızlı bir sürede olacak işlem. Sizlere tavsiyemiz en az iki farklı ustadan fiyat ve teslim bilgisi alarak güvenilir referanslı ustaya öncelik vermeniz yönünde olacaktır.

 52. Cvp verdiginiz için cok tesekkür ederim son kattayız evimiz ısı yalıtımlı tokilerdeyiz dedigim gibi odaşarın bi kısmı güneye bakıyor bi kısmı doğu ve kuzeye bakıyor cok cok sağolın yardımlarınız için

 53. Merhaba 14 m2 odada 140cm uzunluğunda 2 adet pencere var. 2 adet 1mt petek yeterli olur mu 1.3mt petek almamız mi uygun olur? Evde yalıtım yok doğalgaza dönüştürme ihtimali var.

  • 1.3 metrelik petek yeterli olacaktır ancak ustanız iki farklı yere 1’er metre tavsiye ediyorsa tercih edeblirsiniz zira seçim için bir çok noktayı göze almak gerekir.

 54. Merhaba ben gaziantepte oturuyorum evim 2 kat alt katta oturan yok üst kat çatı degi dış yalıtımlı camlar çift cam evim 130 mt kare ev sadece öğlen sonu güneş alıyor petek sayım 9.20 oturma odası 25 mt petek boyu 1.60 2 adet yatak odası 18 mt perak boyu 1.40 misafir odası 22 mt kare patel boyu 1.60 2 adet ara koridor 12 mt kare petek boyu 1.40 1 adet günlük YAKIT tüketimi 15 16 mt küp aralığında sizce petekleri küçültmek gerekirmi

  • Verdiğiniz ölçüler genel değerlerdirme için yeterlidir, yakıt tüketimi için petek boylarınızı küçültmeden ziyade ısı yalıtımı önemlidir. Şõyle ki alt katı üst katı sıcak yalıtımı olan bir dairede kombi devri uzun bir zamanda olur zira evinizin sıcaklığı hemen düşmez, ancak yalıtım yoksa kombi devir daimi çok sık gerçekleşir ve bir o kadar da tüketim artar faturanız kabarır 🙁

 55. Merhaba ben Van’da oturuyorum müstakil evim var dagalgaz çektiriyor um ev ısı yalıtımı yapılmış mutfak 24m2 doğu ve Kuzey cepheli-salon 20m2 doğu ve güney cepheli-oturma odası 16m2 güney ve batı cepheli-cocuk odası 9m2 batı cepheli yatak odası batı ve kuzey cepheli Petek ve hangi kombiyi almam gerekiyor

  • Merhaba Murat Bey Van’da servis ağı geniş en az 5 yıl garantili yoğušmalı 20 veya 24 kcal lik bir kombi yeterli gelecektir, her 15 metrekareye 1.2 metre olacak petek hesaplaması Van soğuğunda sizi ısıtmaya yetecektir diye tahmin etmekteyim, sağlıklı günler.

 56. Merhaba ben Van’da oturuyorum müstakil evim var dagalgaz çektiriyor um ev ısı yalıtımı yapılmış mutfak 24m2 doğu ve Kuzey cepheli-salon 20m2 doğu ve güney cepheli-oturma odası 16m2 güney ve batı cepheli-cocuk odası 9m2 batı cepheli yatak odası batı ve kuzey cepheli banyo 6m2 kuzey cepheli ara hol 10m2 Petek ve hangi kombiyi almam gerekiyor

 57. Salon 20 metrekare kuzeyde 2 adet 1.40 m aldım yeterlimi bı de peteğin uzun olması faturaya yansırmı
  1m ile 1.4 arası ısı farkı fazla mıdır cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba, ölçüleri oldukça yeterli. Fatura sadece petek büyüklüğü ile değil daha çok yalıtımla alâkalı olarak iç sıcaklığı belirli seviyede tutmakla ilgilidir. Eviniz ne kadar ısı yalıtımı olan bir noktada ise ( ara kat, yalıtım malzeme kalitesi, pencere durumu vb.) kombi o kadar az devri daim yapar fatura o denli azalır.

 58. Merhaba öncelikle iyi bayramlar. Yeni aldığım ev kayseride en üst katta kuzey cephe dış duvarlarda kara siva üstü 8 cm taşyünü yalıtım var. Ayni kara siva icerde de var. Dairenin net kullanim alani 130-140 m2 neti var. Toplamda 5.2 metre 0.60 lik petek seçilmiş örneğin salonda 1.20 lik petek kullanilmis sizce bu petekler bu daire icin yeterlimidir. Birde kombi olarak viessman 18kw 17000 kcal kombi yeterli olurmu teşekkür ederim.

  • Sanki kombi gücü yetersiz kalacak gibi, 15 m2 ye 1 metre boyu hesabını yaparsak galiba petek boyuda yeterli olmayacaktır:(

 59. Merhaba.Evim 5.kat.salon güney cephe. 28m2.Oturma odası 24 M2 güney ve batı cephe.Mutfak doğu cephe 14 M2.Çocuk odası 14 M2 batı cephe.Yatak odası güney cephe 16 M2.Hol 14 M2.Dairem yalıtımsız,çift cam.Adanada ikamet ediyorum.Kombi kaclik.Petek boyu nasıl olmalı.Alt kat komşu doğalgaz kullanıyor.Ust kat komşu doğalgaz yok.Oda termostatı kullanmalı mıyım.Çok teşekkür ediyorum.

  • Ortalama 15 m2 ye 1 metre ortalaması ile hesap etmeniz yeterli olacaktır,termostat size oda bazlı sıcaklık ayarlama konusunda yardımcı olup tasarruf için önemlidir.

 60. Merhabalar ,Ağrı’da yaşıyorum iki katlık evimiz ve her kat 100 metrekaredir 35kw e.c.a. markalı kombin aldık kaç metre petek lazımdır

  • Toplamda 7 – 7.5 metre petek yeterli olacaktır, iklim koşulları göz önünde olursa her 15 m2 için 1.2 m lik petek uygun olabilir, iyi günler.

 61. Gökhan bey, çok sağlıklı bilgiler bunlar, öncelikle teşekkürler, 1.kat ısı yalıtımlı merkezi pay ölçer sistem evimizde kuzey cepheye bakan 14m2 bir odamız var, normalde balkon olması gereken yer projede değişiklik yapılarak odaya dahil edilmiş ve üç pencereli yalıtımlı bir oda olarak inşa edilmiş ancak müteahhit burada 0,7m lik bir petek kullanmış, süpürgelik altları da dahil olmak üzere tam bir ısı izolasyonu yaptırmama rağmen odayı ısıtamıyoruz. sizce mevcut peteği matematiksel olarak büyütmek mi mantıklıdır yoksa mevcut petekli camın karşısındaki camın altına bir petek ilavesi mi daha uygun olur?

 62. Merhaba kolay gelsin mersinde yaşıyorum 7 katı binanın 3 katında ara katta otuyorum evin cepesi Dogu Batı salon 23m2 1.60 petek Mutfak 12 m2 1.20 petek Oturma odası 13 m2 1.20 petek çocuk odası 10.5 m2 1.20 petek Yatak odası 14 m2 1.20 petek (Banyo 7.5 m2 50×100)havlupan özellikle bu içini parantez içine aldım havluvan yeterli mi, hepsi demirdöküm plus 22 pkkp kombi de demirdöküm nitromix p24 hep tam yoguşmalı kombi sizce bu eve hem petek hem kombi yeterli mi ?

 63. Merhaba kolay gelsin mersinde yaşıyorum 7 katı binanın 3 katında ara katta otuyorum evin cepesi Dogu Batı salon 23m2 1.60 petek Mutfak 12 m2 1.20 petek Oturma odası 13 m2 1.20 petek çocuk odası 10.5 m2 1.20 petek Yatak odası 14 m2 1.20 petek (Banyo 7.5 m2 50×100)havlupan özellikle bu içini parantez içine aldım havluvan yeterli mi, hepsi demirdöküm plus 22 pkkp kombi de demirdöküm nitromix p24 hep tam yoguşmalı kombi sizce bu eve hem petek hem kombi yeterli mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir