Hermetik Kombi mi Yoğuşmalı Kombi mi

Yoğuşmalı Kombi İçi

Yoğuşmalı Kombi İçi

İlk olarak hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi arasındaki farkı iyi anlamalıyız. Bunun için sizlerle paylaştığımız Yoğuşmalı Kombi Nedir tıklayınızve Hermetik Kombi Nedir  tıklayınız yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer daire tipiniz ara kat, 100 metrekare dolaylarında ise hermetik kombi tercihi sizler için daha uygun olacaktır. Sert iklimleri olan, büyük ve son kat daire için ise (dubleks, çatı katı, 130 ve daha büyük…) yoğuşmalı kombi tercihi daha mantıklı olacaktır.

Yukarıdaki tavsiyemizin mantığı ise gayet basittir, yoğuşmalı kombi daha çok ısı üretebilmekte olup daha pahalıdır, eğer dairenizin ısınması için üst düzey bir şeye ihtiyaç duymuyorsanız neden bunun için fazla bütçe ayırasınız ki?

Temel olarak Hermetik kombi, kombinin içindaki sistem çalışması için gereken havanın bir fan sistemi ile alınıp, oluşan atık gazın ise aynı sistemle dışarı atılması prensibine dayanarak çalışır, bu noktada ısı enerjisinin bir kısmıda aynı sistemle dışarı atılır. Yoğuşmalı sistemde ise yazımızda detaylı bahsettiğimiz gibi özel sistemler sayesinde bu ısı kaybı önlenmiş olur.

Özetleyecek olursak, orta büyüklükte ara kat dairelerde özellikle hermetik kombiler ideal olurken, sert kışların yaşandığı iklimlerde ve büyük dairelerde ise yoğuşmalı kombi tercihi mantıklı olacaktır.

Yoguşmali Kombi Nedir?

Yoguşmali Kombi Nedir?

Pin It

Hermetik Kombi mi Yoğuşmalı Kombi mi

2 - “Hermetik Kombi mi Yoğuşmalı Kombi mi

  1. Merhaba Gökhan bey
    Evimizin on cephesi Doğu, arka cephesi batı, kuzey ve güneyinde ev bulunmakta on ve arka cepheye mantolama yapildi ve 135 mt2 lik 2nci katta bulunmaktadır. Alt kattakı doğalgaz sobasi ile isinmakta üst katta çatı yok köpük ve şap var. Ev 4 oda 1 salon ve mutfakdan olusmakta en kucuk oda 12 mt2 en buyuk 28 mt2dir. Kombimizi Hermetik mi yoğuşmalı mı almaliyiz? Toplam en azkaç mt petek olmalı?

    • Gökhan 26 Ocak 2017 at 21:38 - Reply Author

      Tavsiyem bu metrekare için yogusmali olması yönünde olacak, ortalama 15 metrekareye 1 metrelik petek dersek 9 metre toplam petek yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir