Fayans Arası Derz Temizlenmiyorsa Nasıl Yenilenir?

Fayans Temizliği Püf Noktaları

Fayans Temizliği Püf Noktaları

Banyo, mutfak, koridor kısaca her yerde hayatımızın içinde olan fayans ve onun temizliği yıllar içerisinde en çok karşımıza çıkan problemlerin başında gelmekte. Peki fayans arası derz temizliği yapmamıza rağmen temizlenmiyorsa nasıl yenilenir?

Fayans Arası Derz Temizliği

İlk olarak bunun için marketlerde satılan deterjanlar olduğunu söyleyerek başlayalım. Eğer ki bunları tercih etmek istemiyorsanız, bir beze seyreltilmiş çamaşır suyu veya bir diş fırçası yardımıyla deterjanla hafif bastırarak derz temizliği yapabilirsiniz. Bunlara rağmen temizlik olmuyorsa son çare yeni derz yapmak 🙂

Fayans Arası Derz Yenileme Nasıl Yapılır?

İlk olarak eski derz dolgusunu sökmeliyiz. Bunun için öncelikli olarak bir spatula (yatay tutarak sivri ucu ile bunu yapmalıyız ) ise dikkatlice eski derz dolguyu çıkartmalıyız. 

Daha sonra sünger veya süpürge yardımı ile derz yapılacak boşluğu iyice temizlemeliyiz.

Nalburdan alacağımız veya büyük yapı marketlerden derz dolgu harcını yeteri miktarda su ile çok akışkan vaya çok katı olmayacak şekilde hazırlamalıyız. Derz uygulanacak alanın artık temiz ve kuru olması önemlidir. Aslında burada iki farklı yol karşımıza çıkmakta. Kimisi hazırlanan çok akışkan olmayan derz dolgusunu spatula ile uygulayıp fayans üzerine taşan derz dolgusunu temizle. Kimisi ise akışkan derz dolgusunu fırça yardımı ile aralara uygular ve sonrasında hemen fayanslara taşan kısımları temizler.

Pin It

Fayans Arası Derz Temizlenmiyorsa Nasıl Yenilenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir