Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Konut kredisi

Konut kredisi

TOKİ(Toplu Konut İdaresi)’nin yapmış olduğu projeler kapsamında pozitif ayrıcalığı olan  ;

Toplu Konut Fonundan Şehit Ailelerine, Malulleri ile Dul ve Yetimlerine  Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliğine göre, Toplu konut fonu faizsiz konut kredisinden şehit aileleri; malulleri ile dul ve yetimleri yararlanabiliyordu.

Son olarak meclisten geçen torba yasayla birlikte ise faizsiz krediden en az yüzde 40 oranında engeli bulunan vatandaşlarda faydalanabilecek.Bunu özel firmaların yaptığı engellilere özel %25-%30 indirim oranı ve onların verdiği faizsiz krediler takip etmektedir.

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Konu ile ilgili Yönetmelik ;

Krediden Yararlanacak Hak sahipleri

Madde 3 – 

1) Şehitler için;

a) 3233 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile 2559 sayılı Kanuna eklenen Ek 9 uncu maddesi gereğince; 01/01/1971 tarihinden itibaren Kanunlarla  verilen görevlerini yaptığı sırada veya bu görevlerini yapmasından dolayı şehit olan polisin,

 

b) 3645 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile 2985 sayılı Kanuna eklenen Ek 1 inci madde gereğince; 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 64 üncü maddesi, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 2453 sayılı Yurt Dışında Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağaadam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamındaki görevler nedeniyle şehit olanlar ile barışta ve olağanüstü hallerde yapılan tatbikat ve manevralar sırasında bu harekat ve hizmetlerin sebep ve etkileriyle hayatlarını kaybedenlerin;

 

Aşağıdaki öncelik sıralamasına göre,

• Maaşa bağlanan dul eşini,

• Eşi hayatta değilse, veya evlenmişse, maaşa bağlanan çocuklarını müştereken,

• Bunlar bulunmadığı takdirde, maaşa bağlanan bakmakla yükümlü olduğu baba veya anasını, konut sahibi yapmak amacıyla Fondan kredi verilir.

 

Bu Kredi, şehit olan veya hayatını kaybedenlerin ailelerine bir defaya mahsus olmak üzere verilir.

 

Bu maddenin (b) fıkrasında belirtilen ve 17/05/1990 tarihinden önce şehit olan veya hayatlarını kaybedenlerin Yönetmeliğin bu maddesinde belirtilen Haksahibi yakınlarına da müracaatları halinde bu Yönetmelik esaslarına göre Kredi verilir.

 

2) Maluller için;

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesi ve Geçici 8 inci maddesi gereği 01/01/1968 tarihinden sonra memur ve kamu görevlilerinden yurtiçinde ve yurtdışında görevlerini ifa ederlerken veya sıfatları kalkmış olsa bile bu görevlerini yapmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak yaralanarak veya sakatlanarak malul olanların;

Aşağıdaki öncelik sıralamasına göre,

• Maaşa bağlanan malulün kendisini, ölümü halinde,

• Maaşa bağlanan dul eşini,

• Eşi hayatta değilse veya evlenmişse, maaşa bağlanan çocuklarını müştereken,

konut sahibi yapmak amacıyla Fondan Kredi verilir.

Bu Kredi malul olana veya malulün Kredi kullanmadan ölümü halinde  ailesine bir defaya mahsus olmak üzere verilir.

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1.    T.C. vatandaşı olması,

2.    Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

·Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 (üç ) yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

3.    Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

4.    Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

5.    Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak,

·Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.

6.    Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.600 TL. olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.100 TL olarak uygulanacaktır.)

7.    Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

·1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerinin” ,

·2. Kategori olan“İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi , Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” ,

·3. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”

·4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

8.    Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

Popüler Başlıklar:

 • engellilere faizsiz kredi
 • engelliye faizsiz konut kredisi
 • faizsiz ev kredisi
 • faizsiz konut kredisi
 • engellilere ev kredisi
 • engelli konut kredisi
 • ev kredisi kimlere verilir
 • faizsi ev taksitli ev konut kredi konut kredisi
 • engelliler için konut kredisi
 • engellilere faizsiz kredi 2015
Pin It

Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

2 - “Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

 1. merhabalar,

  topraktan bir daireye girdim daire bitmek üzere 100,000 tl kredi kullanmam gerekiyor %42 engelli raporum var, faizsiz kredi kullanabilirmiyim kullanabilirsem nereye müracaat etmeliyim kimden yardım alabilirim.

  teşekkürler

  iyi çalışmalar.

  • Gökhan 28 Ocak 2016 at 21:03 - Reply Author

   Maalesef Toki konutları dışında şuanlık engellilere faizsiz kredi veren bir banka bulunmamaktadır. Ümit ederiz ki hakkınız olan faizsiz şekilde kredi imkanı sizlere en kısa sürede tanınır ve bunu sizlerle paylaşma mutluluğunu yaşarız. (Fakat bu aralar emekliler için faizsiz kredi söylentisi dolaşmakta lütfen onu takip edin, o olursa engelliler için de bir şey kesin yaparlar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir