Evin Nemi Nasıl Ayarlanır

Evlerde Nem Ayarı

Evlerde Nem Ayarı

Evlerimizde nem ayarı yapmak ve nemin oranını doğru belirlemek, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir noktadır. Çünkü nem oranı yeterli düzeyde olmayan veya gereğinden fazla olan bir evde yaşamak, başta kulak burun boğaz rahatsızlıkları olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bu nem sorununu aşmanın belli başlı yolları bulunuyor. Ancak evimizde nem oranını dengelemek için öncelikle nasıl bir evde yaşadığınızı analiz etmemiz gerek. Çünkü evlerin duvarlarındaki yalıtım, evde kullanılan ısı yöntemi,evin bulunduğu coğrafya ve bunun gibi birçok sebep nemi doğrudan doğruya etkiliyor. Ayrıca nem, mevsimsel olarakta değişiklik gösteriyor fakat nemin etkinliğini en çok arttırdığı mevsim kış olarak biliniyor. Bu nedenle mevsimsel değişikliklerde ve yetersiz koşullarda insan boğazındaki mikrobik faaliyetler artış gösteriyor ve tonsillit,farenjit, sinüzit vb. rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

 

Evlerde Nem

Evlerde Nem

Nem’in öneminden söz ettikten sonra şimdi nasıl dengede tutabileceğimiz hakkında biraz konuşalım. Evlerimizde ısınma yöntemi olarak soba veya kalorifer kullandığımız için hava daha çabuk kuruyor. Bu nedenle ısı veren kaynakların yanına veya üzerine su dolu kaplar yerleştirmeliyiz. Nitekim bu iş için üretilen ve kaloriferlere monte edilebilen su kaplarını satın alabilmekte mümkün. Nem ile ilgili sorunların bilhassa uyku esnasında baş gösterdiğini göz önünde bulunduracak olursak, genz kuruluğu vb. durumlarla karşılaşmamak için yattığımız odalarda da muhakkak su bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca nem eksikliğini hissettiğimiz durumlarda buhar makinesi vb. araçlara da başvurabilmemiz mümkün.

 

Doğru Nem Oranı

Doğru Nem Oranı

Popüler Başlıklar:

 • odadaki nem oranı nasıl düşürülür
 • odanın nemi nasıl arttırılır
 • odanin nemi nasil ayarlanir
 • evdeki nem oranı nasıl düşürülür
 • evin nemi nasıl arttırılır
 • odanın nemi nasıl düşürülür
 • oda nemi nasıl düşürülür
 • evdeki nemi ne alır
 • evin nemini ne alır
 • evde nem oranı nasıl yükseltilir
Pin It

Evin Nemi Nasıl Ayarlanır

Evin Nemi Nasıl Ayarlanır

 1. 60 yaşındayım. Astım hastasıyım. Bir Yıldır Avusturalya – Sidney de yaşıyorum. Burada nem oranı %50 nin üzerinde. Türkiye kışa girme hazırlığı yaparken buraya yaz gelmek üzere. Hava sıcaklığı git gide yükselecek. Nem oranının da yüksek oluşu nefes almamı zorlaştıracak.
  Bu konuda bana bir öneriniz olabilir mi?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  Leman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir