Ev Sahibi Kirayı Ne Kadar Arttırabilir

kira kontratı nasıl imzalanırEv sahipleri kira bedellerini yıllık ortalama TÜFE ve ÜFE fiyatları endeksine uygun olarak yapılabilir. Örneğin 2015 yılında bu oran yaklaşık %8 civarındayken bu oranı ortalama %10 civarı sayarsak,(her yıl TÜİK bu verileri açıklamakta) bin TL’lik bir daire için 1080 TL fiyat söylenecektir. Bunun aksini belirtecek ev sahipleri için kiracılar yasal haklarını kullanabilirler. Sizlerle geçtiğimiz yıllarda paylaştığımız ev kirası arttırımı yazısı için tıklayınız. 

Özetleyecek olursak kira arttırım bedeli her yıl TÜİK verilerine göre olmaktadır. Ortalama %8 civarı değişen değerler göz önüne alındığında 1500 TL kira ödenen bir daire için ortalama (1500 TL’nin %8’lik değeri 120 TL) 120 TL zam yapılabilir. Buda 1500 TL’lik bir dairenin TÜİK verilerine göre ortalama %8 civarı zammı ile birlikte 1500+120= 1620 TL olacağını ifade edebiliriz.

Ayrıca sizlerle paylaştığımız kiracıların yasal hakları yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.istanbul kiralık dairler

Pin It

Ev Sahibi Kirayı Ne Kadar Arttırabilir

2 - “Ev Sahibi Kirayı Ne Kadar Arttırabilir

  1. Ben çekmeköy taşdelende oturuyorum sekizinci kattayım asansör sürekli bozuk içinde kalıyoruz ayrıca buraya 1200tl veriyorum ev sahibi 1450 tl istiyor nasıl hesaplarım nasıl olursa kabul edim birde istediği fiyat olmazsa satıcam diyor yer bulup çıkın ben kıbrısda yaşıyorum evde depo gibi kullanıyorum saygılar sunarım.

    • Merhaba Birsen Hanım, Yıllık tüfe ve Üfe den fazla zam yapamaz yani en fazla bu yıl ortalama 100 TL civarı zam yapabilir ancak genelde kiracılar bunlarla uğraşmak istemediklerinden kabul ederler, asansör giderleri maalesef ki sözleşmenizde aksi belirtilmedikçe size ait olacaktır, size satıştan önce haber vererek satış yapabilir (Değişmediyse bir kaç ay önceden yazılı haber vermesi yasal olarak yeterli idi.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir