Ev Sahibi Hakları Nelerdir 2017

demirbaş giderleri ev sahibinin miSizlerle paylaştığımız kiracı hakları yazımıza ev sahipleri bir çok defa bizim haklarımız yok mu şeklinde yorumlar göndermektedir. Pek tabi ev sahiplerinin de bir takım yasa çerçevesince hakları bulunmaktadır. Peki ev sahiplerinin hakları nelerdir?

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Bir çok ev sahibi kiracısından memnun olmayıp, yasal çerçeve içerisinde bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini merak etmektedir. Kiracının

  • Kirayı ödememesi, aidatı ödememesi,
  • Ev sahibinin çocuğunu evlenmesi 🙂 birinci derece yakınının orada oturma gerekliliği koşulu,

durumlarında ihtarname çekilerek kiracı hakkında evi tahliye ettirme ile ilgili olarak dava açılabilir. Dava ev sahibi lehine sonuçlandığında ise mahkeme masrafları vb. diğer ödemelerin kiracıya ait olduğunu ilk olarak belirtmeliyiz.

Kiracının Hatası Sonucunda Evde Meydana Gelen Zararlar

Basit bir örnek üzerinden gidecek olursak, kombinin kullanıcı hatası olmadan bozulması durumunda masraf ev sahibine ait olacakken, kullanıcıya bağlı bir hata sonucunda zarar görmesi durumunda masraflar kiracıya aittir. Aynı şekilde sözleşmenize veya anlaşmanıza bağlı olarak ev boyası yaptırma vb. durumlarda da kiracı masrafları ödemekle yükümlü olması gereken taraftır.

Kiracı Keyfi Ev İçi Değişiklik Yapabilir mi?

son zamanlarda en çok karşılaşılan problemlerden olan, kiracı keyfiyetine bağlı olarak ev içi değişiklik yaptı (Duvar yıktı, oda böldü vb. ) bu durumlarda kiracı ciddi bir yaptırımla karşı karşıya kalacaktır, kiracı ev sahibi izni olmadan çivi dahi çakamazken, bu tür durumlarda İskan kurallarından dolayı sizi ve kendisini müşkül duruma düşürebilir. Bunun sözleşmede aksi belirtilmedikçe hiç bir mantıklı açıklaması yoktur.

Pin It

Ev Sahibi Hakları Nelerdir 2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir