Ev Kredisi 0.87’ye Yükseldi Ev Fiyatları Nasıl Etkilenir

İkinci el evlerde kredi ilk olarak 0.74’e çekilmişti. Sonrasında 0.79’a şimdi ise 0.87’ye yükseldi. Peki bunun anlamı ne? için geç mi kalındı yoksa tam zamanı mı ya da biraz daha beklenilmeli mi?

İlk olarak faizler 0.74’e indiğinde 300 bin TL’lik evlerin bir gecede nasıl 400 binlere çıktığını sizlerle paylaşmıştık. Aylardır takip ettiğimiz ilanların bir gecede 100’lerce bin TL arttığını görselleri ile sizlerle paylaşmıştık. Şöyle ki krediden ettiğimiz 30-50 bin TL kar, zamlarla anlamsız hale gelmişti. Bu hali ile satışları her ne kadar rekor kırsa da aslında stoğunu eritmek için pekte yeterli olmamıştı. Ayrıca sıfır konutlarda 0.64 faizli kredi şuan hem sıfır hem de ikinci elde faizler 0.87’ye yükseldi.

Bir hesap yapacak olursak:

  • İkinci el bir için 0.87 faizle 100 bin TL 10 yıl vade ile toplamda 163 bin TL’ye
  • Sıfır bir ev için 0.64 faizle 100 bin TL 10 yıl vade ile toplamda 143 bin TL ödenmekteyken fark 100 bin TL için ortalama 0 bin TL oldu.

gelmiş olacak. Yani arada ki fark hiçte az değil. Bu durum ikinci el fiyatlarının bir miktar gevşemesine sebep olabilir. Özellikle döviz ve altında yaşanan olağanüstü artış yatırım aracı olarak ev düşünenleri bir kez daha düşünmeye yöneltmiş bir durumdayken.

Bu süreçte oturmak için iyi bir fiyat analizi ile ev almanın mantıklı olduğunu ancak ev ihtiyacının acil olmadığı durumda ise beklenilmesinin biraz daha mantıklı olabileceğini ifade edebiliriz. Son faiz arttırımı öncelikli olarak sıfır ev stoğunu eritmeye yönelik bir adım gibi gözükmekle beraber, orta düzey 300-500 bin TL’lik  ikinci el evler için satışların yavaşlayacağı ve haliyle son bi kaç ayda gelen fahiş fiyat artışındaki balonun kalkacağını göstermektedir.

Pin It

Ev Kredisi 0.87’ye Yükseldi Ev Fiyatları Nasıl Etkilenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir