Ev Halısı Seçerken Nelere Bakmalıyız?

Halı ve kilim seçimi, evimizin dekorasyonunda en önemli rol üstlenen faktörlerden birisidir. Ekonomik açıdan da oldukça farklı çeşitleri bulunan halıların, kullanım ömürleri de özelliklerine göre çok sayıda değişkenliğe sahiptir. Öncelikle halı seçiminde dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi halının kullanılacağı yerdir. Halının odada konulduğu yeri dahi çok önemli bir husustur. Yoğun trafik alanı olan salonlar,koridorlar vb. yerler için yaparken, bütçenin mümkün olduğu en yüksek seviyede kullanılması önemlidir.

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Doğal veya canlı renkler halı seçimlerinde daha güzel görünüm sağlar. Renk seçimleri genellikle kişisel seçimlerdir ve her koşula uygun bir halı bulmak ve bu halıların renklerini,desenlerini,büyüklüklerini  seçmekte kişisel zevklerle ilgilidir. Halıları açık renkte seçmek mekanı ferah ve büyük gösterecektir. Bu konuda en iyi seçimlerden birisi bej rengidir. Ancak kataloglarda bulunan halı çeşitlerinde son moda halılarda incelenebilir.

Halı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Halı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Halı ve kilim seçiminde ekonomiklikte en çok düşündüren noktalardan birisidir. Tüketici isteklerine göre kalite düzeyleri belirlenen halıların genellikle fiyatı ve ömrü hakkında orantılı bir ölçü bulunur. Yani pahalı halılar daha uzun süre, ucuz halılar ise daha kısa süreli kullanılabilmektedir. Halının kalite düzeyini belirleyen ipliği, sırasıyla tasarımı ve yapısı takip eder.Dokulu desenlere sahip olan halıların daha çok tercih edilmesi de, halıların katmanlı üretimlerinden kaynaklanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte halı üretimi de çeşitli bir hal alırken, kabarık halılarda oldukça sık tercih edilir. Halının mobilyalarla bütünleyici bir desene ve biçime sahip olması zamanla oluşabilecek kirleri de absorbe edebilmektedir.

Halı Nasıl Seçilir

Halı Nasıl Seçilir

Halının kalitesini içerisinde kullanıldığı iplik türünden anlayabiliriz. Zira halılar, birbirine sistematik bir şekilde işlenmiş iplik bütünleridir. Halının yapım şekli,üretim yöntemi ve seçilen iplikler, halıların ana sütununu oluşturur. Bu iplikleri kısaca tanıyacak olursak; akrilik,polyester,polipropilen,yün,karışımlar ve naylon olarak ayırabiliriz. Naylonlar leke ve kirleri gizleyebilmesi ve her türlü alanda kullanılabilirliğiyle meşhur iken, polyester iplikler renk berraklıklarıyla bilinirler. Akrilik ipliğe sahip halılar düşük maliyette ve yün görünümü hissi veren halılardır. Yün halılar zengin yapısı ve mükemmel yumuşaklığı ile sentetik ipliğe göre daha pahalı iken,karışım halılar ise naylon ve yün malzemeden elde edilir. Aynı zamanda diğer ipliklerinde birbirleriyle karıştırılmasıyla elde edilen halılar mevcuttur.

Pin It

Ev Halısı Seçerken Nelere Bakmalıyız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir