Ev Fiyatları Düştü, Ev Almak İçin Doğru Zaman mı?

ev fiyatları kışın düşer mi
Son günlerde dövizde yaşanan dalgalanma ve uluslararası konjüktör dahilinde bütün piyasalarda dalgalanma var. Ülkemizde vatandaşlar bu sebeplerden dolayı yatırım yapmayı askıya alırken, yurt dışından gelen yabancılarda konut alma hızını düşürdü. Bu temelde konut satışlarında durgunluk başladı. Bu durgunluk fiyatlarda düşüş olarak karşımıza çıktı.

%15’e Yakın İndirim

4 ay önce 400 bin TL fiyatı ile satılan daireler şuan 350-360 bin TL civarı fiyatla dahi alıcı bulmakta zorlanıyor. Bu noktada yatırımcılar dezavantajı avantaja çevirmenin zamanı mı diye düşünmeye başladı?

İki Senaryo Bulunmakta

İlk senaryo yılbaşından sonra konut fiyatlarının artış göstereceği yönünde ve bu fiyatlardan ev almanın tam zamanı olduğu.

İkinci senaryo ise biraz daha riski severler için, 2017 yılının Nisan ayına kadar bu düşüsün devam edeceği ve biraz daha önünüzü net görmeyi beklemeniz dahilinde olacaktır. Özellikle büyükşehirlerde olan yapılaşma sonrası yüksek konut kredilerinden dolayı satışların olumsuz satışlarının süreceği,

Konut kredilerinin düşeceği ve konut fiyatlarınında aşağı yönlü seyir izlemesi yönündedir.

Tahmini Zor

Siz değerli okurlarımıza net bir şey söylemek tabi ki isteriz, ancak emin olun bu iki senaryonun hangisinin gerçekleşeceğini en uzman ekonomistler dahi öngermekte güçlük yaşamakta. Zira hem ülke içi hem de uluslararası piyasalara bağlı olarak bu sektör şekillenmekte. ( Örneğin yurt dışındakiler ülkemizde gayrimenkunlere tekrar rağbet gösterse dahi fiyatlarda artış gösterilmesinin nedeni olacaktır ki, kısa vadede bu olayın gerçekleşeceğini öngörmek çok zordur. )Kirazlı Evleri Projesi

Pin It

Ev Fiyatları Düştü, Ev Almak İçin Doğru Zaman mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir