Ev Fiyatları Düşer mi 2023

203 yılı için düşer mi? Bu fiyatlar balon mu bir yerden sonra ev fiyatları çakılır mı?

Tâbi ki burda yazdığımız makale herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, siz kendiniz için en doğru kararı vererek hareket etmelisiniz diyerek, kendi düşüncelerimizi paylaşalım.

son yıllarda neden yükseldi? Türkiye enflasyon oranında var olan yükselme neticesinde mevduat faizlerinde ki düşük seviyeden dolayı ev sadece ihtiyaç sahiplerinin değil yatırımcının gözdesi hâline geldi. Parasını en risksiz ve değer kazanan araç olarak eve yönelten yatırımcılara ek olarak, yabancılara ev satışı da emlâk piyasasını ivmelendirdi. Öyle ki her gün ev sahibi anlaşmazlıkları ana haberlere taşındı.

Çok yüzeysel olarak baktığımızda piyasası var olan yükselmeyi özetlemek için son olarak artan döviz ve buna bağlı olarak inşaat malzemeleri, enerji giderleri, işçi maliyetlerini de sıraladığımız da 500 bin TL olan bir ev günümüzde 3 milyon, 5 Bin TL olan kira 30 Bin TL sınırına dayandı.

Peki bu fiyatlar düşer mi?

Maalesef bu şartlar altında ev fiyatlarının artış hızı azalsa da düşme diye bir durum çok mümkün değil. Çünkü bir evi 3 milyona alan siz olsanız çok zor durumda olmadan bu bedelin altında satar mısınız?

Evi satan kişi parasını şuan itibariyle nerede değerlendirirse kafası rahat eder?

Bu soruların cevabı netleşmedikçe fiyatlarda artış hızı belki azalır ama fiyatlar düşmez.

En basit günlük anlatımla şunu ifade edelim, mevduat faizi enflasyon oranında artarsa , yatırımcı nakitini ev yerine oraya aktarır, sonuçta evi yatırımcı değil ev ihtiyacı olan kişiler almak ister, arz talebi karşılar fiyat dengelenir.

Bu çerçeve de baktığımızda konut fiyatları bu süreçte düşmez, fiyat artış hızı belki azalır.

Bu makalemizde yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, piyasalar üzerinde naçizane bir bakış açısıdır. Herkes kendi kararlarını hür iradeleri ile vermeli vebal atmamalidir, peşinen bunu kabul etmediğimizi de bildirelim. Saygılarımızla…

Pin It

Ev Fiyatları Düşer mi 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir