Ev Almak İçin 2019 Uygun Zaman mı

2018 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı emlak piyasası çok zor bir dönem yaşamıştı. Peki 2019 yılı için almak uygun zaman mı? Bu sorunun cevabını sizlerle detaylı olarak paylaşacağız.

Alma Nedeniniz ?

İlk olarak alma nedeniniz yatırım amaçlı mı oturum amaçlı mı bunu düşünmelisiniz. Yatırım amaçlı olduğunuzu düşünerek ve 300 bin TL üzerinden hareket edecek olursak, 300 bin TL’lik bir daireden en fazla  bin 500 TL kira elde edersiniz ve 12 ay boyunca hiç bir sıkıntı yaşamadan ve eve ek masraf yapmadan bu parayı aldığınızı düşünürsek yılda 18 bin TL getiriniz olur, 18 bin TL’yi alıp vadeye attığınızı düşünürsek (her ay bu birikim aratacağından) ortalama 2 bin TL’de vade getirdiğini düşünelim 20 bin net kazancınız olduç Mevsut piyasa koşullarında daire fiyatları artışı ne olur bilemiyoruz, öncesi dönemlerde yıllık %10 civarı daire fiyatları artmaktaydu bu dönemlerde artışı bir kenara bırakın düşüş trendi söz konusu, buna rağmen %10 artı diyelim 330 bin TL olsun neticede 300 bin TL en iyi ihtimalle (iyi kiracı, vade ve konut fiyatı artışı) 50 bin TL getirecek. Peki 300 bin TL’yi yıllık ya da aylık faize yatırsanız ortalama ayda 5 bin TL vade getirecek ve her ay bunu arttıracak son dönemlerde 10. 11. ve 12. ay vade de yaklaşık olarak 6 bin TL getirecek ya da aldığınız vadeyi altına ya da dövize yatırırsanız elinizde farklı birimlerde de birikim olacak ki (sizlere tavsiyemiz yatırımınızı hiç bir zaman tamamen tek şey üzerine yapmayın, TL, altın ve döviz olarak ayırın hangisinin daha iyi getirisi olacağına inanıyorsanız sade oranı değiştirebilirsiniz örneğiniz birikiminizin %50’si TL, %25’i dövizve %25’i gram altın olabilir) ortalama kazancınız 62 bin TL olacaktır. O halde çok üst düzey bir piyasa koşulu olmazsa almak ya da en basitinden vadede paranızı tutmak arasında olan fark yukarıda çok basit ve net anlatılmıştır. Pek tabi bu krediye girmeden alınacak bir ev içindir bir de kredi ile ev alarak yatırım yapmak isterseniz bir kez daha iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Peki evi alıp oturmayı düşünüyorsanız;

  1.  Lokasyona
  2.  Evin fiziki özelliklerine özellikle giriş ve bodrum kat olmamasına (satarken zorluk yaşamamanız açısında)
  3. Fiyatın gerçekten kelepir olup olmadığına (Örneğin aylık kira getirisi  bin TL olan bir daire için günümüz şartlarında en fazla 200 bin TL vermenizi öneririz ve pazarlığınızı bu yönde yapınız.)
  4. İskan durumuna

Eğer 4 şartı iyi olarak görüyorsanız ve daireyi sorgulayıp ( burası çok önemli son dönemlerde bir çok dolandırıcılık olayı ile karşılaşılmakta) tapuyu üzerinize alarak oturmak için bir yuvanız olması için nakit paranız var ya da %0 faizle konutu alarak kiradan kurtulacaksanız her dönemde gönül rahatlığı ile almanızı gerekli sigortaları yaptırarak gönül rahatlığı ile oturmanızı tavsiye ederiz.

Not: Bu yazı tarafları bağlayıcı değildir hiç bir sorumluluk kabul edilmez, yatırım yapacak kişi kendi kararlarını hür iradesi ile verecek olup bu yazıdan dolayı kimseyi sorumlu tutamaz.

Popüler Başlıklar:

  • satılık kağıdı
Pin It

Ev Almak İçin 2019 Uygun Zaman mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir