Ev Alım Satımda Tapu Harç Masrafı Hesaplama 2016

arsa-tapulu-ev-nasil-satilirBir ev alırken tapu devrinde vereceğiniz ücret yüzde 2 oranındadır. Bunu hem alıcı hem de satıcı vermek zorundadır. Rakamlar üzerinden gidecek olursak 100 bin TL’lik bir ev satışında 2 bin TL alıcı, 2 bin TL ise satıcı tapu harç masrafı çıkar. Bu oran üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca 2016 yılı için 80-90 TL arası evrak vb. gider ödemesi gerekliliği vardır.

Örneğimizi bir tane daha vererek daha net anlaşılmasını sağlayacak olursak,

200 bin TL’lik bir daire için yüzde 2’si alıcı, yüzde 2’si satıcı olmak üzere toplam 4 bin TL ödenir. Burada normalde 2 bin alıcı, 2 bin satıcı öder fakat anlaşma şartlarına göre bu bedeli alıcı veya satıcı kendileri karşılayabilir.

Özetleyecek olursak tapu harç masrafı alınan- satılan dairenin toplam %4’ünü oluşturur, bu bedeli eşit paylaşımlarla alıcı ve satıcı öder.

Ev almanın iyice zorlaştığı günlerde ev alırken karşılaşacağınız masrafları iyi hesap edip zor durumda kalmamalısınız. Bunun için sizlerle paylaştığımız ev satışlarında karşılaşılacak diğer masraflarla ilgili yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz.Nzk1Njk5Mj-arsa-tapulu-daire-tapu-masrafi

Popüler Başlıklar:

Pin It

Ev Alım Satımda Tapu Harç Masrafı Hesaplama 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir