Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Doğalgaz fiyatları özellikle kış aylarında cebimizi yakıyor, bizleri ise soğuktan donduruyor… Peki bir çok kişinin cevabını aradığı faturaları nasıl azaltabilirim sorusunun en mantıklı ve basit cevapları nelerdir hep birlikte bunların cevabını arayacağız.

Mantolama

En büyük fayda sağlayanı dış cephe mantolamasıdır. En az %30 oranında faturalarınızın düşmesini sağlar. Yaptırma maliyetinizi doğalgaz kullanım miktarına göre 3-5 yıl içerisinde amorti edebilir. Mutlaka yaptırmanızda hem enerji tasarrufu hem fatura tasarrufu hem de çevre dostu olmanızın ayrı ayrı göstergeleri olur.

Parke Altına Strafor

Özellikle beton yapıların ısı tasarrufları için yer zeminine ilk önce strafor üzerine laminant parke yaptırılması faturalarınızı umduğunuzdan daha çok aşağı çekecektir.

Çift Camlı Pencereler

İlkokuldan hatırlayacağınız gibi hava çok iyi bir yalıtkandır, çift camlar arasında bulunan hava pencerelerden gelecek soğuğu engellemede çok iyi bir işleve sahiptir. Mutlaka pencerelerinizi yenilerken çift cam veya ısı yalıtım teknolojisine sahip camlar tercih etmelisiniz.

Kapı Pencerelerden Gelen Soğuğa Dikkat

Eğer kapı ve pencerelerden gelen soğuk varsa mutlaka bunların ön tarafına kapı veya pencere bantı çekmelisiniz. Bütün nalburlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu bantlar ortalama olarak 2-3 TL gibi cüzi bir rakamdır.

pencere yalıtım bandı

Peteklerin Önünü Açın

Odalarınızda er alan peteklerin önü açık olursa iyi bir şekilde odanızı ısıtır, eğer petek önü herhangi bir eşya ile kapalıysa pek fazla randıman alınamaz, eğer ev durumunuz müsaitse petek önleri komple açık olmalı eğer müsait değilse en az 50 cm. ve fazlası petekle eşyalar arasında boşluk olması sağlanmalı.

Petek Arkasına Folyo

Özellikle cephesi mantolama olmayan evler için mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır. En azından petek arkasındaki duvarla boşa giden ortalama %3’lük bir ısı tasarrufu haliyle fatura tasarrufu sağlar.

Petek Arkası Isı Yalıtımı İçin Folyo

Petek Arkası Isı Yalıtımı İçin Folyo

Sizlerdende gelen doğalgaz faturası düşürmeye dair denenmiş tecrübeleri yorumlar kısmında sizlerle paylaşacağız.

Pin It

Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir