Derz Dolgu Nasıl Yapılır

Herkesi bildiği üzere banyo ve tuvaletlerde kullanılan fayans aralarından sürekli olarak su sızıntıları yaşanmakta ve aşağı katlara su akmaktadır. Apartmanlarda yaşayan kişilerin sürekli olarak şikayetçi olduğu bu problemin çözümü ise oldukça basittir. Derz dolgu adı verilen maddenin düzgün bir şekilde fayans aralarına uygulanmasıyla birlikte problem tamamen ortadan kaldırılacaktır.

Su sızıntısı haricinde fayans aralarının temizlenemeyecek derecede kirlenmesi durumunda da derz dolgu uygulanarak temiz bir görünüm elde edilebilir. Fayans aralarına derz dolgu uygulanması için gerekli olan malzemeler;

– Fırça

– Sünger

– Spatula

– Derz harcı

İlk olarak sünger veya spatula yardımıyla derz dolgu yapılacak bölge temizlenmelidir. Temizleme işleminden sonra derz harcının uygulamadan bölgenin tamamen kuruması beklenmelidir. Derz harcını oluştururken su miktarının dikkatli ayarlanması gerekir. Çok koyu kıvamda hazırlanması durumunda derz fayans aralarına rahat bir şekilde giremeyecektir. Bunun yanı sıra iyi bir şekilde karıştırılmalı ve homojen bir harç elde edilmelidir.

Derz dolgu tüm fayans aralarına uygulandıktan sonra en az iki saat kurumaya bırakılır. Daha sonra ise spatula yardımıyla fazlalıklar temizlenerek pürüzsüz bir görünüm elde edilir.

derz dolgu harcı hazırlama

Pin It

Derz Dolgu Nasıl Yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir