Corana Virüs Ev Fiyatlarını Düşürür mü

Dünya genelinde büyük bir etki gösteren corona virüsün ev fiyatlarına etkisini bu makalemizde ele alacağız. Ama her şeyden önce bu mücadele kapsamında herkese acil şifalar diliyor, ve uzmanların tavsiyelerine uymanızı önemle rica ediyoruz.

Belirsizlik Fiyatları Aşağı Çekebilir

Bu makalemizde ekstra emlak terimlerini oldukça az şekilde kullanarak en anlaşılabilir düzeyde önemli noktaları sizlerle paylaşacağız. Maalesef ki henüz corona virüs etkisinin başındayız. Konut fiyatlarının en çok etkileneceği dönem henüz gelmedi. Şöyle ki şuan için herkes can sağlığı düşüncesi ile alternatif bir yatırım ve / veya maddi beklenti düşünmemekte. Bu noktada talep azalacak, satılamayan konut sayısı artacak, kredili konut taksitleri ödenemezse ipotekli konut sayısıda yükselecek. Saygıdeğer okurlarımız ilk etapta basit olarak talep azalacak, konut sayısı artacak haliyle fiyatlar aşağı yõnlü seyir izleyecek.

Küresel Piyasalar Etkisi

An itibari ile milyarlarca usd piyasaya sürülerek bu sürece geçici bir mali çözüm yoluna gidilirse şayet, kısa sürede dõviz sıçramalarının önūne geçilebilir, ancak başta ūlkemizde işsizlik problemi kūresel çaptaki bu etkilerden bile olumsuz etkilenebilir. Çünkü usd’deki belirsizlik ihracat ve ithalatı trajik oranda dūşürebilir. İşsizlik eşittir ev alımı için bir peşinat olmaması ve haliyle krediyle dahi konut alınamaz duruma gelinmesi demek. Yani ikinci verilerde eve olan talep azalacak, satılamayan konut sayısı artacak fiyatlar aşağı yönlű seyir izleyecek.

Özetleyecek olursak denklem basit, corona virüs için belirsizlik ortadan kalkmazsa ( ki maalesef kısa sürede kalkacağa benzemiyor) arz talep meselesinden fiyatlar aşağı yönlű olacak. Tabi ki bu yazı bir yatırım tavsiyesi olmayıp, kişi ve/ veya şirketleri yönlendirici nitelikte değildir. Herkes yatırımlarını kendi kararları doğrultusumda vereceklerdir. Herkese bu zor günlerde kolaylıklar diliyoruz, her şey yerine gelir sağlık gelmez lütfen kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığına dikkat edin.

Pin It

Corana Virüs Ev Fiyatlarını Düşürür mü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir