Çocuk(Bebek) Odası Sıcaklığı Nasıl Olmalı

Bebek Odası İdeal Sıcaklığı

Bebek Odası İdeal Sıcaklığı

Herkes bebeği olduğunda ona en iyi şartları sağlamayı temenni eder. Bir bebek odası oluşturmak bu yüzden oldukça önemli konular arasındadır. Bebek ya da çocuk odası oluştururken bebek mobilyalarında sert ve sivri ayrıntılardan kaçınılmalı, toksin, kurşun içeren malzemelerden yapılmış maddeler tercih edilmemelidir. Mobilyalara gösterilen bu özen elbette odanın sıcaklığının da çok önemli olduğunu bize anlatabilir. Çocuk ya da daha önemlisi  nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu yazımızda bu merakınızı giderebilirsiniz.

Bazı uzmanlar bir bebek için ideal sıcaklığın gündüz 22 ile 24 arasında, gece ise 20 ile 24 arasında olması gerektiğini öngörür. Odanın nem oranı da bu sıcaklığa bağlı olarak %40 ve %60 arasında olacaktır. Bazı uzmanlara göre ise gündüz ya da gece farketmezsizin ortalama sıcaklığın 22 derece olmasını, sadece prematüre (erken doğan) bebeklerde oda sıcaklığının bir iki derece artırılabileceğini söylemektedir.

Yeni doğan bir bebeğin odasının 18-22 derece olması yeterli olacaktır. Çünkü eğer daha sıcak bir ortamda kalırlarsa bu durumda havadaki nem oranı azalır ve bebeğin solunum yollarının savunma sistemi zarar görebilir. Çok sıcak bir odada kalırsa ve bunun üzerine bir de giydiği kıyafetlerle çocuk bunaltılır, üzerine battaniye de örtülürse terleme ve soğuma sonrası hastalıklar görülebilir. Bu yüzden çocuk odası sıcaklığı önemlidir, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Unutulmaması gerekir ki bebeğin ilk dönemlerinde yaşadığı sağlık sıkıntıları ileri yaşlarında daha ciddi problemler olarak karşısına çıkabilir.

Bebek Odası İdeal Nem

Bebek Odası İdeal Nem

Bebek Odası Havalandırma

Bebek Odası Havalandırma

Pin It

Çocuk(Bebek) Odası Sıcaklığı Nasıl Olmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir