Binam Depreme Dayanıklı mı? Ne Yapmalıyım

Oturduğunuz binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili olarak R1;Bina risk tespiti” yaptırmanız gereklidir. Peki bina risk analizi nasıl yaptırılır ? Hangi aşamalar vardır? Bu yazımızda en sade şekilde sizlerle paylaşacağız.

Bina risk analiz talebinde kim bulunabilir?

Bina risk analizi için kat maliklerinden biri ve / veya noterle vekalet verdiği kişi bina için risk analizi tespiti talebinde bulunabilir.

Bina risk analizi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans almış kurum ve kuruluşlara başvuru yapılır. Başvuru sırasında ise binanın tapusunun ve kimliğinizin fotokopisi istenir.

Lisanslı kuruluşlar hangileridir?

Her ilde bulunan lisansını almış olan kurumların öğrenilmesi için Şehircilik İl Müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun için ALO 181 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Bina Risk Raporu Kaç Günde Çıkar

Kat maliki başvuru yaptıktan sonra lisanslı kurumlar yoğunluklarına göre ki bu bazen 1 gün bazen 1 hafta olabilir ( Örneğin şuan çok yoğun bir dönem olduğu için bu süre daha uzun verilebilir) binaya gelip incelemelerde bulunduktan sonra, risk analizi 1 hafta içerisinde binanın bulunduğu belediyeye gönderilir.

Daha sonra ise 10 iş gününde, Altyapı İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildiriliyor. Binaya ‘riskli yapı’ şerhi işleniyor ve sahiplerine tebligat gönderiliyor.

Risk Analiz Raporu Ücretli mi?

Lisanslı kuruluşlar bina risk analizini belirli bir ücret karşılığında yapmaktadır.

Pin It

Binam Depreme Dayanıklı mı? Ne Yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir