Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel İmar İtirazında Son Durum

On yıllardır beklenen Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerine ait 1/5000 Ölçekli NİP Planı, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu görüşülerek kabul edildi. Ancak kabul edilen bu plan mahalleli arasında büyük bir memnuniyetsizlik oluşturdu. En son 2016 yılında ele aldığımız yazıda mahallelilerin adil bir emsal oranı ile mağdur edilmemek istediklerini sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise son durumu sizlerle paylaşacağız.

Neden Memnuniyetsizllik Var Neden İtiraz Edildi?

Çevre semtlere verilen .5 emsal Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahalleleri için en yüksek .0 emsal olarak verildi. Bu sosyal donatılar ve %20 çekmelerle birlikte net 1.6 emsale denk gelmektedir. Burada Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahalleleri sakinleri eşitlik ilkesinden hareketle çevre semtlere verilen emsal oranını istemekte.

Şimdi Ne Olacak

Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerinin 1/5000 Ölçekli NİP Planı’ndaki plan notlarının .5.2 maddesinde belirtilen emsal: 1.50, en çok 8 kat ibaresi; emsal: 1.75 ve en çok: 10 kat olarak, 2.5.3 maddesinde belirtilen emsal: 1.75, en çok 10 kat ibaresi ise; emsal:2 ve en çok: 12 kat olarak kabul edildi.

Toplamda 45 bin vatandaşın yaşadığı bu mahallelerden gelen itirazlar 6.10.2020 tarihine kadar toplandı. İki mahalle muhtarlığına verilen imzalı dilekçeler muhtarlar tarafından İBB’ye iletildi veya vatandaşlar bizzat İBB’ye dilekçelerini verdiler.

Bu süreçten sonra yapılan itirazlar görüşülecek, haklı bulunanlar için revize yapılacak. Sonrasında 1/ 1000 planlar askı sürecine çıkacak. Bu planlara da askı sürecinde tekrar yapılacak itirazlar değerlendirilecek. Şayet bu süreçlerde vatandaşların beklentisi karşılanmazsa durum ile ilgili hukuki süreç başlayacak. Umut ederiz ki Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerinin emsal değeri ve plana yapılan itirazlar dikkate alınarak bir mağduriyet oluşmaz, herkesin gönül rahatlığı ile razı olduğu bir süreç işler. Eğer iş hukuki sürece taşınırsa süreç daha da uzayacak, özellikle 1999 öncesi yapılan ve riskli olduğu bilinen bazı binalarda vatandaşlar mecburi olarak kalmaya devam edecek. Bütün bu noktalar göz önünde bulundurularak biran önce mahallelerin istekleri dikkate alınıp imar planının kabul edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Pin It

Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel İmar İtirazında Son Durum

Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel İmar İtirazında Son Durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir