Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arsa Alacaklara Öneriler

Arsa Alacaklara Öneriler

Arsa alırken nelere dikkat etmeli? Bu sorunun cevabını kısa bir şekilde açıklamak zor çünkü günümüzde dolandırılmamak, doğru kararlar vermek ve sonunda yanılmamak için arsa alırken birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor.

– Bunların en başında alınacak olan arsanın tapusu gelmektedir. Tapunun aslı ve ya örneği kesinlikle ibraz edilmeli ve dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Aksi takdirde kötü niyetli kişiler tarafından dolandırılabilirsiniz.

– Satın almayı düşündüğünüz arsa ve ya arazinin yerini kontrol ediniz ve gerekirse ilgili alanın tapudaki bilgilerle uyuşup, uyuşmadığını sağlıklı bir sonuca varabilmek adına bilirkişilere inceletiniz.

Arsa Alacakların Dikkatine

Arsa Alacakların Dikkatine

– Ayrıca yatırım amacıyla bir alan alıyorsanız ileride değerlenmesi durumunda satışı gerçekleşirken ek masrafların çıkmaması ve sorun yaşanmaması adına dikkatli olunmalıdır.

– Arsa alırken yararlı olabilecek diğer bir dikkat edilmesi gereken detay ise aynı bölgedeki başka arsaların fiyatları. Eğer aynı bölgede başka bir arsa ve ya arsalar varsa onların da fiyatlarını öğrenmeli ve alacağınız arsa ile karşılaştırma yapmalısınız.

– Eğer arsanın üzerinde herhangi bir izinsiz yapılaşma söz konusu olmuşsa ileride sorun yaşanmaması adına bu tarz yerlerden uzak durulmasında fayda vardır.

– Tüm bunlara ek olarak ilgili arsanın eğimi, merkezi yollara ve yerlere yakınlığı gibi konulara da dikkat edilmelidir. Özellikle yatırım amaçlı alınan arsaların ileride değerlenmesi açısından bu ipuçları yararlı olacaktır.

Tüm bu maddelere uyulduğunda sorun yaşama ihtimali azalsa da bunlar için vakti olmayan ya da bilinçli kişilerden yardım almak isteyenler uzman emlak firmalarıyla irtibata geçerek destek talep edebilirler.

Pin It

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir