Arsa Alırken İstenen Belgeler

Arsa Alacaklar İçin Gerekli Belgeler

Arsa Alacaklar İçin Gerekli Belgeler

Arsa alırken istenen belgeler, sorunsuz bir satın alma işlemi için ibraz edilmesi ve bulundurulması zorunlu olan belgelerdir. Bu belgelerde oluşabilecek herhangi bir aksaklık satın alma işleminin uzamasına, ertelenmesine hatta iptaline dahi sebep olabilir. Bu yüzden arsa satın almadan önce temin edilmesi gereken belgelere dikkat edilmelidir. Bu belgeler ise şu şekilde sıralanabilir;

Vergi borcu yoktur yazısı: Bu belge arsanın bağlı bulunduğu belediyeden temin edilir ve geçmiş dönemlere ait ekstra ücret ödenmesine sebep olabilecek herhangi bir borcun olup, olmadığını öğrenmek için geçerlidir.

Belediye rayiç bedeli belgesi: Bu belge de belediyeden temin edilebilir ve alım-satım işleminin yapılacağı zaman tapuya teslim edilmelidir.

Arsa Alacaklar İçin Gerekli Belgeler

Arsa Alacaklar İçin Gerekli Belgeler

Kimlik fotokopisi ve fotoğraf: Hemen hemen her resmi işlemde istenen bu iki belge arsa alım işlemlerinde hem satıcının hem de alıcının yanlarında bulundurması gereken belgelerdir.

Deprem sigortası: Deprem sigortası yapılmadan satış işlemi gerçekleştirilemeyeceği için bu detaya da dikkat edilmelidir.

Tapu: Tapunun aslı ya da fotokopisi de bulundurulması gereken zorunlu belgeler arasındadır.

Vekâletname: Eğer alım-satım işlemi alıcının kendisi ve satıcının kendisi arasında birinci elden gerçekleştirilemiyor ve aracı ve ya aracılar söz konusu oluyorsa işlemleri gerçekleştirecek olanlara vekâlet verilmelidir.

Arsa Alırken İstenen Belgeler

Arsa Alırken İstenen Belgeler

Satın alma sürecinde alıcının ve satıcının temin etmesi gereken birkaç ortak belge dışında geri kalan belgeler birbirinden farklıdır ve her iki taraf da gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladığında sorunsuz ve olabilecek en kısa sürede satış işlemi gerçekleştirilmiş olur. Aksi takdirde satın alma esnasında aksaklıklar, sürenin uzaması, ertelenmeler gibi olumsuzluklar kaçınılmaz olacaktır.

 

Popüler Başlıklar:

  • arsa satışı için gerekli evraklar
Pin It

Arsa Alırken İstenen Belgeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir