Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı ev sistemleri, adından da anlaşılacağı gibi daha teknolojik ve rahat yaşanabilir bir ortam sunmayı hedefliyor. Günlük yaşantımızda kullandığım birçok elektronik alet ve gereçlerin “akıllı” hale gelmesinin ardından, en iyi yatırım unsurlarından birisi olan evlerde bu teknolojiden nasibini alıyor. Ancak akıllı evlerin çok rahat ve pratik özellikleri sayesinde yaşamı kolaylaştırdığı bir gerçek. Şimdi bu akıllı ev teknolojilerine bir göz atalım.

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemleri

Bildiğimiz gibi alarm sistemleri en bilindik ev sistemerinden birisi. Ancak elbette bu güvenlik unsuru her zaman bulunduğu noktada kalmadı ve büyük ilerleme gösterdi. Öyle ki artık güvenli kameraları yüz tanıma sistemleri sayesinde, aktif edilen belirli saatler arasında ev sahiplerini ve yabancıları da ayırt edebiliyor. Bazı evlerde ise kapınızın zili çaldığı zaman sistem bu faaliyeti cep telefonunuza yölendiriyor ve cep telefonunuzdan yaptığınız konuşma kapınızın ahizesinden çıkıyor. Böylece evden konuşmakla uzak bir yerdeki telefondan konuşmak arasında hiçbir fark kalmıyor. Bu da yabancılar evde olduğunuz izlenimini rahatlıkla vermekte.

Evlerdeki Akıllı Sistemler

Evlerdeki Akıllı Sistemler

Bazı evlerde ise anahtar sistemi tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Kredi kartına benzeyen bir sistemle açılan kapılar, kartlara özel yetkilerde atayabiliyor. Örneğin siz yokken evinize temizlikçinin gelmesi gerekiyor diyelim. Artık evin anahtarını temizlikçiye vermenize gerek yok. Tek yapmanız gereken temizlikçi vb. çalışanlar için özel kartlardan vermek ve bu kartlara günün hangi saatlerinde kapıyı açabileceği emrini vermek. Ayrıca diğer bir özellikler füryası ise kablosuz ev sistemleri. Mesela evinize geldiğiniz zaman kapıdan içeri girerken elinizi iki kere şaklatmanız ışıkların yanmasını sağlayabilir. Bir sihirbaz edasıyla elinizdeki ipad ile eviniz için kurulmuş uygulamayı açarak ışıkları açıp kapatabilir, perdeleri açıp kapatabilir yada kapıları kilitleyebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemi Nedir

Akıllı Ev Sistemi Nedir

Eviniz için hazırladığınız senaryolar adında bir özellikte mevcut. Örneğin bebeğiniz ağladığı zaman algılama sensörü ile onun ağladığını size haber verebilir, musluk açık kaldığı zaman otomatik olarak kapatabilir, birisi kapınızı çaldığı zaman kilometrelerce uzaktan kim olduğunu görebilir yada bunun gibi birçok sistemi eviniz için yetkili firmalar ile görüşerek kurabilirsiniz. Gelişen bu firmalar sayesinde sizin tek yapmanız gereken hayal gücünüzü kullanmak. Gerisi bırakın onlar halletsin.

Evdeki Akıllı Sistemler

Evdeki Akıllı Sistemler

Popüler Başlıklar:

  • akıllı ev sistemleri nedir
  • AKILLI EV SİSTEMLERİ
  • akıllı ev sistemleri hakkında bilgi
  • akıllı ev nedir
  • akıllı ev sistemi nedir
Pin It

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

  1. konya akıllı ev sistemleri 5 Ağustos 2015 at 15:49 - Reply

    teknoloji güzel bi şey ya kim ne derse desin böyle bi yaşamı reddecek yoktur heralde 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir