2020 Ev Kredisi Düştü Fiyatlar Nasıl Etkilendi

kredisi oranlar 0.64 ile 0.74 oranlarına kadar düştü üstüne birde ilk yıl ödemesiz vb. şekilde avantajlar ortaya çıktı. Peki bütün bu tablonun yanında ev fiyatları ne oldu?

2020’de Bir Gece de %30’a Kadar Zam

Maalesef yine ortaya fırsatçılar çıktı. Şöyle ki favorilerimizde takip ettiğimiz ilk fiyatı 320 bin TL olan kredi faizinin düşmesiyle 420 bin TL’ye çıkmış oldu. Ekran görüntüsünü de sizlerle paylaşıyoruz. Görnüş olduğunuz gibi 30 Ocak’ta 329 bin TL fiyatı olup satılamamış ve 11 Şubat’ta fiyatı 320 bin TL’ye düşmüş olan ev fiyatı bir gecede 420 bin TL olmuş durumda.

Bunun gibi takip ettiğimiz ilanlarda en çok dikkatimizi çeken artış bu ilan olduğu için sizlerle paylaştık (İlan 420 bin TL olana kadar süreçte artış ve düşüşler göstermiştir, sizlerle en dip ve en üst noktayı paylaşmaktayız). Bunun yanı sıra bir çok farklı bölgede yer alan takip listemizde bu tabloya nazaran az diyebileceğimiz bir çok artış yaşandı.

alacaklar dikkat

kredileri düşmesini değerlendiren fırsatçılara dikkat ediniz. Sıkı pazarlık ediniz. Kredilerin düşmesi demek, sizlerin krediden sağlayacağınız avantajı fiyat artışı olarak ev sahiplerine, müteahhitlere vereceğiniz anlamına gelmez.

2020 Değerlendirmemiz Neydi?

2020 değerlendirmemiz talep az olacağı için fiyatların gevşemesi yönündeydi. Bu açıdan tahminlerimiz tuttu. Peki kredi düşüşlerinden sonra ne olabilir?

Tabii olarak ilk etapta satışlar artacaktır. Ancak fırsatçılar ilk olarak fiyatları yükselttiği için çok iyi araştırma yaparak sahibi olmanız yönünde olacaktır. Sizlerle bu yazıyı paylaşırken konut alımı için kredi başvuru sayısı 15 bin civarındaydı. Bütün bu koşulları göz önüne alarak ilerleyen süreçte konuta olan talep miktarının artacağı ya da azalacağına yönelik kendi tahminleriniz de bulunarak karar vermenizi tavsiye ederiz. Peki biz olsak ne mi yapardık? Çok kelepir bir daire olmadığı sürece sakince bu tablonun yerine oturmasını beklerdik. Zira bir gecede yapılan bir zam belki de uzun süre o fiyat aralığını görmemizi sağlayacak. Gerçek fiyatı 320 bin TL hatta pazarlıkla 300 bin TL olacak bir daireyi 420 bin TL’ye almaktan daha kötü bir durum beklemekle ne olabilir ki?

Pin It

2020 Ev Kredisi Düştü Fiyatlar Nasıl Etkilendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir