2018 İstanbul İmar Planı Değişti

2018 yılı, İstanbul imar planlarında köklü değişikliklerle geldi. Özellikle kot farkı ve daire özellikleri açısında önemli kararların alındığı İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı “Planlı Alanlar Yönetmeliği” detaylarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Kot Farkı İçin Düzenleme, eğimli yollarda bir standart getirilerek üst katların geri çekilme oranlarına göre ayarlama yapılacak. Estetik açıdan dokuya sadık kalınacak. Estetik açı ile ilgili belediyeler ilgilenecek.

3 kattan fazla olan binalarda asansör yapma zorunluluğu getiriliyor.

En Küçük Daire 1+1 Olacak

Her dairede en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, bir mutfak, bir tuvalet ve bir banyo olma şartı getiriliyor. Bu yönü ile amerikan mutfak denilen oturma odası ve mutfağın iç içe olduğu yapılar artık eskide kalan bir uygulama olacak. Mevcut durumda imar değişikliği yasalaştığında, en küçük daireler 1+1 olmak üzere içerisinde ayrı ayrı banyo, tuvalet olma zorunluluğu getirilecek.

Bu hali ile bir çok tartışmayı başlatan değişikliklerle ilgili son durumlarla ilgili değişiklikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Pin It

2018 İstanbul İmar Planı Değişti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir