2015 Yılında Konut Fiyatları ve Satışları Arttı

 

Çamlıca'dan Manzara

Çamlıca’dan Manzara

2015 yılı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre konut satışlarında fiyat artışı ve konut satış sayısında artış meydana geldi. İşte TÜİK rakamları ve detaylar:

Konut satış rakamları

Türkiye genelinde satışı gerçekleşen yaklaşık 1 milyon 300 bin konut sayısı geçen yıla göre %10,6’lık bir artışı ifade etmekte. Bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte konutlarda yaşanan fiyat artışı ise %18 civarında oldu. Yükselen konut fiyatlarına rağmen, vatandaş kirada oturmaktansa kredi ile ev almaya yönelmiş durumda. Ayrıca bir evi olanlar ise yatırım amaçlı ikinci bir evi alma davranışı göstermişe benziyor. 2014 yılına kıyasla, 2015 yılında yaşanan zama rağmen, konut satışlarında oluşna %10,6’lık artış bunu gösteriyor.

Yeni yılda konut satışlarının nasıl bir tablo izleyeceği merak konusu. Zira alınan evlerin çok büyük bir kısmı banka kredisi ile alındığı için, kredi ödememe koşullarında ipotekli avlerde oluşacak artış emlak piyasasını hiç olmadık şekilde etkileyebilir. Bunun için şimdiden 2016 konut satışları ile ilgili bir öngörüde bulunmak oldukça zor.

Özetlemek gerekirse vatandaşların 2015 yılında da tercihi konut üzerine oldu. Geçen bir önceki yıla göre çok anlamlı bir artışla yaklaşık bir milyon 300 bin konut satışı gerçekleştirildi.

İstanbulda ucuz daire nerelerden kaç paraya alınır

İstanbulda ucuz daire nerelerden kaç paraya alınır

Pin It

2015 Yılında Konut Fiyatları ve Satışları Arttı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir