2 Üzeri Kredi İle Ev Almak Mantıklı mı?

Son çeyrekte yaşanan yüksek faiz artışı emlak piyasasını oldukça yavaşlattı. Herkesin aklında bu durgunluktan dolayı fiyatların biraz esnediği ve ev sahibi olmak için harekete geçelim mi sorusu dolaşmakta. Bunun cevabını herkes için anlaşılır olması için bir örnek üzerinde anlatmaya çalışacağız. Şuan için en uygun konut kredisi %1.98 ile Ziraat Bankası vermekte (bu yazının kaleme alındığı an itibari ile). 100 bin TL kredi için 10 yıl vade seçeneğinde ortalama geri ödeme ise yaklaşık olarak 268 bin TL olmakta. Yani aldığınız kredinin %160 daha fazlası kredi faizi olarak geri ödenmekte. Peki aldığınız evin fiyatı ne kadar artacak?

Buradan yola çıkarak 100 bin TL olan evimizin değeri yıllık ortalama %10 değerinde artsa (ki bu koşullar altında emlak piyasası bir hayli durgun, mevcut bir çok büyük inşaat firması kondardato ilan etmiş durumda) ve sizin aylık kira gideriniz olan bin TL den 12 bin TL daha avantajınız olsa; size yıllık getirisi ortalama 20 bin TL olan bir yatırım için 168 bin TL faiz kredisine girip girmeme sizin kararınız.

Bir daha belirtmek isteriz ki bu yazılar sadece bizim kişisel görüşümüzdür, sizler kendi mantığınızla yatırım yapar veya yapmazsınız; bu yazının kişileri ya da kurumları bağlayıcı bir özelliği kesinlikle söz konusu değildir.

Çamlıca'dan Manzara

Çamlıca’dan Manzara

Pin It

2 Üzeri Kredi İle Ev Almak Mantıklı mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir