0.98 Konut Kredisiyle Ev Almak Mantıklı mı?

Emlak piyasası en durgun günlerini yaşamakta. Konutlarda ortaya çıkan faiş fiyatlar ve yüksek krediler sonrasında satışlarda keskin bir düşüş gözlemlendi. Halkbank ve Ziraatbank başta olmak üzere bazı bankaların piyasasında ki durgunluğun önüne geçebilmek için uyguladıkları konut kredisi 0.98’e düştü, peki bu tabloda mantıklı mı?

Bir Anektod

kredisi 0.98’e düşmeden önce bir emlakçının acil başlığı ile İstanbul’da 239 bin TL fiyatla satışa koyduğu ve favorilerimize eklediğimiz ilan, 3 gün içerisinde faizler 0.98’e düşünce 300 bin TL’ye çıktı. Bu olayı neden mi anlattım? 0.98 faiz oranı içerisinde bulunduğumuz dönem için oldukça makul, -burada bir parentez açmalıyız, – ancak bazı fırsatçılar konut kredisinden elde edilecek 30-50 bin arası meblayı hemen konut fiyatına ekleme yolu gidiyor. Bunun için dikkatli olmalıyız. Bir konutun fiyatı belirlenirken 200 ay içerisinde fiyatını amorti etmesini beklemeliyiz. Yani kira getirisi bin TL olan bir daire için 200 bin TL en fazla 220-230 bin TL arası fiyat aralığı olması gerekirken, bazı emlakçılar bunu 350 bin TL civarına çıkarmakta. bir kez daha farklı bir örnekle anlatalım önemli noktauı, 1 500 TL’lik aylık kira getirisi olan bir için 300 bin TL mantıklı bir rakam olup, bu daire için en fazla 330-350 bin TL fiyat teklif edilmesini mantıklı görebiliriz, bu standartlarda bir daire için 500 bin TL’ler en azından şu günümüz koşullarında vermek hel ebirde üstine kredi ile bunu yapmak çok mantıklı bir seçenek değildir.

Özetleyecek olursak, bu oranlarda şu koşullar içinde almak oldukça mantıklı, ancak konutun gerçek değerini iyi tespit etmek gerekir, iskanı alınmış ve kendi fiyatını 200 ay civarında amorti edebilen yerlere yöneldiğiniz takdirde uzun vadede kazançlı bir yatırımda yapmış olacağınızı unutmayınız.

Pin It

0.98 Konut Kredisiyle Ev Almak Mantıklı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir