Yağlı Boya Nasıl İnceltilir Ve Nasıl Çıkar

Yağlı Boya

Tinerle İnceltilir

Yağlı boyalar tiner eklenerek karıştırılır ve bu şekilde inceltilir. Yağlı boyanın türüne göre kullanılan tiner türüde farklı olur. Eğer yağlı boya inceltilecekse sentetik tiner eğer yağlu boyanız selülozik boya ise selülozik tiner ile inceltilme işlemi olur.

Boyanın kalitesine göre1 kg boyaya ortalama 250-300 gr tiner katılabilir. Gelen bir soru 750 gr yağlı boyaya ne kadar tiner katılır şeklindeydi? Siz 4 te 1 oranını yani ortlama 150 gr katıp fırçanızı bir çalıştırınız duruma göre 200 gr kadar çıkabilirsiniz. Aynı şekilde 1 lt için de aynı lt hesabı ile inceltme yapabilirsiniz.

Burada önemli olan nokta eklenecek tineri yavaşça eklemeniz ve iyi bir şekilde karıştırma işlemi uygulamanızdır. Size yetecek boya kadar ilk seferde hazırlamanız şu yönden önemlidir, bir daha aynı tonda boya yakalama şansınız çok zor olacaktır. Burada önemli olan bir diğer nokta ise, aldığınız yağlı boya kutusunun üstünde yazan kaça kaç oranda inceltmek için tiner kullanılacağıdır. bu oranı göz önünde bulundurarak yavaş yavaş ve karıştırarak tiner eklemelisiniz.

İçinde Tiner veya Pudra+Alkol

Boyayı incelttikten sonra fırçanızı ilk bir kaç tur alıştırma yapınız.Yağlı boya temizliği içinde tiner kullanılmalıdır. Eliniz veya kullandığınız fırçanın temizliği için de tiner kullanmalısınız. Eğer istemediğiniz bir yere damladıysa yağlı boya tinerle silmeniz pek fayda sağlamazsa, zemini çizmemeye özen göstererek kazımalısınız. Burada zemin yüzeyini çizmemeye özen göstermelisiniz.

Kumaş vb. şeylerin temizliği içinse yağlı boya damlayan yere bol pudra dökünüz ve alkollü bezle siliniz. Eğer kurumuş yağlı boya lekesi varsa amonyakla 15-20 dakika maddenin yumuşamasını bekleyiniz sonrasında bol pudra dökünüz ve alkollü bezle siliniz.

Popüler Başlıklar:

  • yağlı boya nasıl inceltilir
  • yağlı boyaya ne kadar tiner katılır
  • yağlı boya tinerle nasıl inceltilir
  • tiner yerine ne boyayı temizler
  • tiner yoksa boya nasil acilir
Pin It

Yağlı Boya Nasıl İnceltilir Ve Nasıl Çıkar

4 - “Yağlı Boya Nasıl İnceltilir Ve Nasıl Çıkar

    • Boyanın kalitesine göre1 kg boyaya ortalama 250-300 gr tiner katılabilir. Siz 4 te 1 oranını yani ortlama 150 gr katıp fırçanızı bir çalıştırınız duruma göre 200 gr kadar çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir