Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

Kalorifer petek ölçümü olarak ele aldığımız yazımızda kaç metrekare eve ne kadar petek, kaç metrekare odaya kaç metre petek vb. gibi bir çok soru gelmiş durumda. Örnek bir ev ele alarak bu konuda sizleri aydınlatmayı düşünmekteyiz.

Bir önceki yazımızda ele aldığımız gibi odanızın yalıtım durumu ve güney cephesinde olması çok önemlidir. Bu koşullar altında 15 metrekarelik oda için 100-120 cm. bir petek ideal olacaktır.

Bu bağlamda diğer odaları orantılayabilirsiniz. Eğer odanız yalıtımsız ve güney cephesinde değilse, 15 metrekarelik bir oda için 130 cm. petek hesaplaması mantıklı olacaktır.

Salona 2 Petek Mantıklı

Genellikle çift cepheli olan seçilen salonlar için 2 petek taktırmak gayet mantıklıdır. İki tane 120 cm. petek odanız için yeterli olacaktır. (30-35 metrekarelik bir salon için normaldir.)

Dikkat!

Eğer peteğiniz olması gerekenden küçük olursa yüksek derecede açtığınız kombiniz dahi yeterli gelmez. Fakat haddinden büyük taktığınız petek için termostat aracı ile çok rahat ayarlama yapabilirsiniz.

Mutfak, oda vb. yerler için ortalama 10-12 metrekarelik yerler olduğunu düşünürsek 80-100 cm. petek ölçüleri ideal olacaktır.

Lütfen evinizde banyoya en azında tahliye vanası koydurunuz.

Özetleyecek olursak, evinizi ısıtmak için gerekli olan petek ölçüleri odanızın yalıtım, cephe, cam, çıkma boşluğu gibi durumlarına bağlı olmaktadır. Isı yalıtım vb. avantajları olan daireler için 15 metrekarelik bir alan için 100-120 cm. petek yeterli olurken bu koşullar yoksa 10-20 cm. daha büyük petek ölçülerini tercih etmenizde fayda bulunmaktadır.Kombi Seçimi.

Pin It

Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

4 - “Kalorifer Peteği Ölçüm Hesapla

 1. mehmet ertan özmen 23 Mart 2021 at 14:12 - Reply

  benim evim gaziantep te 4 cepheli 3 katlı müstekil ev.alt kat 60 m2 salon 3 adet petek yeri var
  orta kat yine 60m2 kare 2 petek yeri var ve üst kat 3 oda yaklaşık 15-20 m2 ve her odada banyo var odalarda birer petek yeri toplam 8 petek kaça kaç petek almalıyım.

  • Her 15 metrekareye 1.2 metrelik petek gelmesi yeterli olacaktır, evinizin ısı yalıtımı var ise bu fazla bile gelecektir.

 2. ustam ben bir şey sorayım. diyelim ki sizin dediğin ölçülere uygun birebir peteklerim var. her şey ölçüsünde takılı yani. ancak ben şöyle bir şey yaptım. atıyorum evde 8 petek vardı bunları kaldırdım. ve peteklerin ölçüsünü 2 ye böldüm yarı ölçüde 16 tane petek koydum. (8i pencere altı 8i oda içi olacak şekilde). yakıt, elektrik, ısınma vs ne gibi bir değişim olur acaba.

  • Merhaba, yaydığı ısı olarak değişmez burada müsait yerlere koyulması oturulan alana daha erken ısı ulaşması anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir