Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

Gelen doğalgaz faturasının kullanmış olduğunuz petek boylarıyla bire bir bağlantısı var. Siz kombinizi ne kadar düşük düzeyde yakıp odanızın içindeki petek boyunu o derece standart ayarlarsanız tüketiminiz o derece az olacaktır. Bunun için odalarınız için seçtiğiniz petek boyları çok önemlidir. Petek boylarının hesaplanması için tabi ki bilimsel hesaplamalar vardır. Fakat biz burada sizlere pratik olarak kaç metrekare odaya kaç metre peteğin ideal olduğunu maddeler halinde verdik. Bu verdiğimiz bilgiler bilimsel olarak hesaplanan ortalama değerlerdir. Kısacası biraz verilere bakarsak : Standart bir evin yüksekliğini 2.80 metre alarak yola çıktık ve odaların metrekarelerini ayrıca sizlere aşağıda verdik.

Evinizin odasını Kuzey (soğuk olan ) cephede varsayalım ve 15 metrekare büyüklükte olsun bunun için en ideal boyut 1 metre boyunda 60 cm yükseklikte 22 tipi petek uygundur. Bu değere belki de çoğu usta büyük diye itiraz edecektir. Bizim size önerimiz bu büyük değildir düşük gaz açımında odanızı rahatlıkla ısıtır eğer odanız haddinden fazla ısınırsa  termostatik vana ( her petek için ayrı olmalıdır, ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir ) veya termostat kombiye taktırarak fazla ısınmanın çaresini ve fazla faturayı çözmüş olursunuz. Ama ya taktırdığınız petek küçük gelip sizi ısıtmazsa ? Bu seferde kombiyi son gaz açarak doğalgazınızın normalinden çok daha fazla gelmesine neden olursunuz.

Size verdiğimiz ölçüye göre 15 metrekareye 1 metre yeterlidir dedik , diğer  odalarınız içinde ortalama olarak  bir değer verirsek 30 metrekareye iki tane 1.3 metrelik  petek , banyoya havlupan yeterli olacaktır eğer çok büyükse banyonuz 0.6 metrekare petek taktırabilirsiniz, hol ve antreye toplamda 17 metrekare dersek 0.60 metrelik bir petek farklı alanlara takılabilir .

Buradaki mantık basittir peteğiniz standart boy veya uzun olsada termostatle ısı ayarlaması yapılabilir bu yüzden küçük peteğe kaçmayın. Gelelim petek seçimindeki önemli noktalara:

Kombi seçimini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle Kombi Seçiminde Dikkat paylaşmıştık. Petek seçimi yaparken genellikle 10 yıl garantisi olan orta kalitenin üstündeki markaları öncelikle tercih edin.  Zaten çoğu marka size bu garantiyi veriyor.

Popüler Başlıklar:

 • kalorifer petek ölçüleri
 • kalorifer peteği metre fiyatı
 • petek ölçüleri
 • kalorifer peteği ölçüleri
 • kalorifer petek hesabi
 • petek boyu hesaplama
 • petek boyutları
 • petek hesaplama
 • odaya göre petek hesaplama
 • kaç metrekare odaya kaç metre petek
Pin It

Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

65 - “Kaç Metrekare Odaya Kaç Metre Petek Takılmalı?

 1. ii günler kolay gelsin sizden ricam benim odalara kac mtlik panel takmam lazım bilgi verirseniz memun olurum oturma odası 26mt mutfak 14mt misafir odası 19mt salon 17mt cocuk odası 16mt banyo 6mt yatak odası 16mt bilgi verirseniz memnun olurum

  • Gökhan 6 Şubat 2016 at 18:21 - Reply Author

   Tuncay bey, eviniz güney cephesinde mi ve ısı yalıtımı bulunmakta mı bunlara göre değişse de cevabınız salona 2 tane 1.3 metrelik petek en az kullanın, diğer odalarınızda büyük sayılır en az 1.3 metrelik petekler tercihinde bulunun (ortalama 15 metrekarelik bir oda için 1 metre ile 1.3 metre arası petek düşünmelisiniz)

 2. Gökhan bey merhabalar. Antalyada yaşamaktayım. Yoğuşmalı kombi alacağım. Salon güney cephe 29 m2 , Oturma odası güney cephe 16 m2 , Mutfak kuzey cephe 16 m2 , Çocuk odası doğu cephe 13 m2 , Yatak odası kuzey cephe 14 m2 , Banyo 5 m2 , hol 11 m2…binada dış yalıtım yok, pencereler pvc ve çift cam..ara kat (4/3 kat)…bu verdiğim bilgilere göre petek ölçüleri ne kadar olmalıdır..panel olanlardan alacağım. yüksekliği 60 cm olacak. bilgilendirebilirseniz çok memnun kalacağım.hayırlı günler.

  • Merhaba Birkan bey, iklim şartlarına ve ara kat daire olma özelliğine göre salona 2 tane 1.3 lük petek, oturma odasına, mutfağa, yatak odalarına 1.3 lük petekler, hole 1 metrelik petek ve banyoya bir havlupan yeterli gelecektir.

   • Gökhan bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Keşif için firma geldi ve odalara 1,10’luk yeterli dedi bende sizin verdiğiniz cevap üzerine 1,30 olsun dediysem de çok büyük gelir dediler ve en son 1,20’likte karar kıldık..Salonda petek yeri tek olduğu için ikinci bir peteğe ekleme yaptığımızda randımanlı olmaz dediler ve salona 2 metrelik takalım dediler. Koridora gerek yokmuş ama ben illa ki olsun dediğimde hiç olmazsa 1 mt’lik yerine 60*60’lık takalım yeterli gelir dediler ve bu şekilde anlaştık..Hafta sonu montaj işlemleri yapılacak.Kombiyi yoğuşmalı 24 KW’lı olanlardan aldım..Sizce tesisat ölçüleri olarak uygunmudur?

    • Birkan bey, koridora taktırmakla çok doğru bir hareket yapmışsınız emin olun pişman olmazsınız, büyük gelmesinin çaresi az açmaktır fakat küçük gelirse ek olarak ilave vs. sizleri uğraştıracaktır, yeterli geleceğini düşünmekteyim, cevaplar için rica ederiz, evinizin ısınması ile ilgili olarak sonuçlarıda paylaşırsanız okuyanlar için büyük faydanız olacağından şimdiden ben de size teşekkür ederiz.

  • Merhabalar, odaların geneli güney cephesi ve ara kat daire ise, 15 metreye 1 metre hesabından, 6.30 toplam metre yeterli bir değerdir.

 3. hocam kuzeycephe bursa yıldırım semtinde evin kuzey cephesi 18 m2 tek camlı pimapen .üst katımız teras ve 25 m2 ev boyutunda yalıtım yok ev hiç güneş görmüyor toplamda 67 m2 lik bir ev .ne kadar ve kaçlık petek bulunması gerekmektedir.

  • Merhabalar, ortalama olarak 15 metrekare için 1 metrlik petek tavsiyesi makul olmakla birlikte evinizin konum ve diğer detaylar göze alındığında 15 metrekareye 1.3 metrelik petekler gelecek şekilde dizayn yaparsanız çok daha iyi ısınacağınızı söyleyebiliriz.

 4. Ustam iyi günler 2 katlı evim var alt kat depo evde yalıtım yok salon 25 metre kare 2metre petek var yeter li mi ayrıca memleket yozgat ısıtma sistemi kalorifer

  • İbrahim bey, yüksek derecede yanıyorsa problem olmaz ama, ısı yalıtımının olmaması ve aşağı katınında daire olmayıp depo olmaması problem olabilir. Bu ölçüler için 2 adet 1.3 metrelik petek kullanılması çok daha uygun olabilirmiş, eğer yüksek ısı ve merkezi sistemse Yozgat olmasına rağmen ısınacaktır. En azından bu şekilde denemeli, peteklerin havasını almayı sonrasında ek petek yoluna gitmenizi tavsiye edebilirim.

 5. Gökhan bey antalyada oturuyorum evim her yanı acık güneyli kuzeyli çift cam bar ısı yalıtımı yok alt kat depo boş üst kat yok müstakil ev. Oturma odası 24 mtr, salon 26 ,çocuk odası 15 mutfak 14, yatak odası 13,5 bonyo 5, hol 9 metre kareden oluşmaktadır. Kullanacagımız petrk ölçülerini yazarsanız seviniriz.

  • Yaşar bey, 24 metrekare için 1.3 metre ve 1 metrelik 2 petek, çocuk odasıi mutfak, yatak odası için ayrı ayrı ‘er tane 1.3 metrelik (toplam 3 tane yanlış anlatmayayım) bir petek, banyoya bir havlupan, hole ise 80 cm lik veya 1 metrelik bir petek uygun olacaktır. (ölçüleri normalden biraz fazla yazmamın sebebi evinizin durumu ile ilgili.)

 6. Evim batı ve doğu cepheli ara kat montalama yok odalar 12-13 m. kare arası kombi e c a marka normal kombi petekler 60*120 en düşük seviyede yakıyorum sıcaklık yeterli gelmiyo bunun sebebi peteklerin az gelmesimidir bunların 60* 120 değilde 60*200 olması benim daha çok ısınıp aynı miktar doğalgaz ödeyeceğim anlamına gelirmi cevaplarsanız memnun olurum

  • Erkan bey, petek ve kombi temizliği en son ne zaman yaptırdınız? bu yıl için yaptırdıysanız odalar için yeterli büyüklükte olacağını düşünmekteyim. Ayrıca kullandığınız doğalgaz miktarı ne kadar olursa o denli fatura gelir petek ölçüleri büyüdükçe ısı miktarı vermesi artar fatura da haliyle artar 🙂

 7. Merhaba benim yatak odası kuzey cephe ve oturma odam kuzey cepheye bakıyor diger mutfak ve salon Doğu cepheli
  Salonun altında apt girişi var ve buz gibi birde petek bağlantısı paralel ( sıcak üstten soğuk hemen alttan çıkış)
  Yatak Odası , çocuk odası, oturma odası, 1 er metre petek var holde yok bir havlupan mutfak 40 cm ve salonda 27 m kare 2 adet 1 metrelik petek var evim 125 metrekare havlupani saymazsak 5.4 m petek yapiyo bina 3 yıllık ve yalıtımı iyi komple cam balkon yapılı kombim 21300 kcal lambert 24 fi benim ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz.

  • Emre Bey merhaba,kombi gücü ısı yalıtımlı bir 125 metrekarelik daire için yeterli olmasına rağmen petekler sanki yetersiz gibi, zira en kaba taslak hesaplama ile toplamda 8 metrelik bir petek ve bunların iyi bir dağılımı gerekli, salonu belirtmişsiniz 27 metre için 2 tane 1 metre uygundur fakat diğer detayları vermemişsiniz, büyük ihtimal oralara ek petekler koydurmanız en ideal olanıdır.

 8. Gökhan bey yatak odası en uzak yerde ısısı gayet iyi ancak salonun altı apartman girişi olduğu için salon kollektorlere yakin ama isinamiyor.
  Ben salonun peteklerini buyutsem birde bu baglantilari paralelden çapraz baglantiya cevirsem olurmu çaprazdan kastım şu : evdeki peteklerin tamamınin üstü sıcak alti ılık. Ayrıca hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

  • Emre bey, öncelikli olarak salon altı boş ise kalın şilteli hatta strafor altında olacak şekilde laminant parke yaptırmanızın büyük avantajı olacaktır. Petekleri büyütmek pek tabi daha fazla ısınması için önemlidir. ‘evdeki peteklerin tamamınin üstü sıcak alti ılık.’ derken peteklerin altı ve üstü arasında büyük ısı farkı varsa petek temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim, ancak çapraz bağlama derken net bir şey anlayamadım?

 9. Cumali karakoç 29 Aralık 2016 at 19:07 - Reply

  Evim balkon dahil 155 metre kare soon 160 oturma odası 120 yatak odası 130 çocuk odası 120 mutfak 120 kombi de baymak starbigreekstra31kw

  • Gökhan 10 Ocak 2017 at 14:20 - Reply Author

   Murat bey özelliklere göre 1.3 metre yeterli gelecektir, tavsiyem iki tane 0.8 lik petek taktırmanız yönünde olacaktır.

  • Gökhan 18 Ocak 2017 at 15:22 - Reply Author

   Sezgin bey tavsiyemiz servis ağı geniş olan kombi, petek haliyle diğer araç tercihleridir, sizlerle paylaştığımızdemirdöküm, baymak vb. kaliteli markaların termostatik vanalarını tercih etmeniz uygun olacaktır veya kendi ustanızın görüşlerinide ayrıca sitemizde araştırarak karar verin, iyi günler…

 10. Mrb Gökhan bey.
  Adana da yaşıyorum. 1 ay oldu doğalgaz a başladık. Randıman alamıyorum. Kafayı yicem. 100 metrekare ev. Salon mutfak birlikte 30 metrekare. Kuzey-guney-doğu cepheli. Salonda 2 kapılı fransız balkon 2 adet sürgülü pencere 1 balkon kapısı 1 adet normal pencere var ;)) ev en üst kat.tavanda izolasyon varmış. Salon doğu ve güneye bakıyor. Ama sağımda solumda apartmanlar var. Kışın yeterli güneş alamıyorum. Sabah 10 a kadar güneş alıyor salon.
  Salonda 1.20 lik ara halde 1.20 lik küçük oda 80 lik yatak odada 80×80 lik var. Salon ısınmıyor. Salonda başka petek yeri yok. Yer parke. Kombi 24 luk buderus yogusmasiz.kombi 60 da çalışıyor. Gün içinde termostat 20 de akşamları 21 -22 de çalıştırıyorum. Salon hep serin. Arka odalar iyi. Adana da ısınamadım. Salona ek mi yaptırsam, termostatı mi iptal etsem, petek lerin boyunu mu uzatsam. Sanırım parkeler kaldırılip ek tesisat yapilacak.salona bi 1.20 lik ek yapayım. Aradaki peteği 1.60 a çıkartayım diyorum.kafayı yicem.lütfen fikir verin.

  • Gökhan 18 Ocak 2017 at 15:14 - Reply Author

   Merhaba Dönay Hanım,
   30 metrekarelik salon için 1.2 metre petekler yatersiz gelecektir maalesef, en basit hesapla 15 metrekare yalıtımlı daireler için 1 metrelik petek önermekteyiz, bunun yanı sıra ,ilk basit işlemleri yapınız, peteklerin havasını alma, kombi , petek temizliği, yeterli gelmeyecekse ek petek ve son çare kombinizi (24 luk kombi yeterli bir değer aslında) değiştirme…

 11. Oda termostatıni 23 – 24 te çalıştırıyorum. Artık ısınıyor. Ama salona 1 metrelik ek yaptıracağım. Tum tesisat yeni. Tesisatta degil petek sayisinda sıkıntımız.salondaki 120 lik yerine 160 lik mi yoksa 120 ligin tam karşısına 1m lik bi petek mi önerirsiniz. Tşk ederim ilginize…

 12. Fatma Pervin MIOTORCU 27 Ocak 2017 at 15:15 - Reply

  Merhaba benim sorunuma da çözüm bulursunuz inşallah Net 105 metrekare olan evimizde pencereler pimapen ve dış cephe yalıtımlı ancak dairemiz 1. kat ve kuzeye bakıyor, alt ve üst kat boş, bir ay kadar önce idee yoğuşmalı 24 lük kombi takıldı, 30 m2 salonda 2 m lik tek radyatör, 15 m2’lik 3 odaya 1 er metrelik radyatör, 18 m2 lik mutfağa 500 lük havlupan, banyoya 400 lük havlupan takıldı , (ortalama 10 m2) uzun bir koridorumuza radyatör takılmadı hiç ısınmıyoruz 60_70 dereceye çıkarıyoruz ev buz gibi, yapan firma mutfağın havlupanını büyütelim salona da ilave radyatör takalım diyor ama küçük odalarda da randımanlı ısınma olmadığını düşünüyorum. sizce bu sorunu çözer mi ? salonda tek radyatör bağlantı yeri var ilave yapılabilir mi? sanki kombinin gücüde yetersiz gibi geliyor bana bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim bugün yarın işlem yapacaklar şimdiden teşekkür ederim

  • Gökhan 1 Şubat 2017 at 18:29 - Reply Author

   Fatma hanım öncelikle evinizin Kuzey cephede olması ve alt üst katın boş olması büyük bir dezavantaj. Eviniz ısınıyor fakat ısıyı evin içinde tutacak bir düzenek yok maalesef. Evet koridor ve salonun petek boyları daha fazlalaştırılabilir, kombi için 24’lük iyi bir derecedir (Baymak, demirdöküm vb.) ama tavsiyemiz evinizin yalıtımına önem vermeniz daha önemli olacaktır.

 13. Ramazan KORKMAZOĞLU 4 Şubat 2017 at 09:48 - Reply

  Antalya’da oturuyorum doğalgaz bulunduğumuz yere henüz gelmedi gelinceye kadar elektrikli kombi yaptırmayı düşünüyorum. salon 23 m2 150cm 2 adet petek, çoçuk odası 10,6 m2 130 cm 1 adet petek, yatak ve oturma odası 14 m2 150 cm 1’er adet petek, mutfak 11,5 m2 130cm 1 adet petek, banyo 3,6 m2 50 cm lik havlupan, holde petek bağlantı yerimiz yok 10 m2. kombi 18000 kw baymak. metraj ve kombi yeterli gelirmi acaba. Teşekkür ederim.

  • Gökhan 4 Şubat 2017 at 19:38 - Reply Author

   Ramazan bey konuyla ilgili iyi araştırma yapmışsınız, konutunuz ara daire ve ısı yalıtımı varsa da ölçüler çok çok iyi gelecektir fazlası var azı yok petek boylarınızın yorumuz bir çok kişiye de örnek gösterilebilir.

 14. Merhabalar,
  Biz Mersin’deyiz binaya doğalgaz çekilecek. Mutfak, oturma odası ve salon güneş görüyor. Banyo ve yatak odası buz gibi. Biz de ilk kez bu sene aşırı soğuk olduğu için doğalgaza sıcak baktık.
  Mutfak 15 metrekare, Oturma odası 15 metrekare, Salon 45 metrekare, yatakodası (cocuk odasıyla birleştirilip bir kısmı giyinme odası yapılmış toplam 30 metrekareye yakın, banyomuz 15 metrekare, wc içine de istiyoruz petek mi havlupan mı ne takılıyor bilmiyorum. Koridor yok ama giriş geniş bir avlu şeklinde 20 metrekare civarı. Sizce toplam kaç metrekare taktırmalıyız ve tüm tesisat ve kombi baştan yapılacağı için tasarruflu olan markalar petekler kullanılsa ne kadara mâl olur yaklaşık? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Gökhan 6 Şubat 2017 at 21:10 - Reply Author

   İlk olarak demirdöküm, baymak gibi servis ağı geniş kaliteli kombi ve petekler öneririz. Özellikle toplamda 140 metrekarelik bir alan hesapladım verilerinize göre, yoğuşmalı kombi tavsiye ederim, toplamda 15 metrekarelik yerlere ortalama 1 metrelik petek taktırmanız mantıklıdır, toplamda 10 metreye yakın bir petek takılır. Fiyat olarak peşin yaptırmanızda daha çok pazarlık payınız olmasına rağmen, taksitli olarak ortalama 4- 5 bin TL arası bir fiyata hatta iyi bir pazarlıkla peşin olarak daha uygun fiyata dahi yaptırabilirsiniz (Doğalgaz boru hattı kapınızın önünde varsayarak cevaplandırıyorum)

 15. Bir soru daha soracağım diğer sorudan bağımsız cevaplarsanız sevinirim. Bizim eski ev sahibimiz kat kaloriferi tesisatı döşemiş. Yani parkelerimizin altından boruları geçiyor. Ancak hiç petek takılmamış bu eve. Ne amaçla yapılmış bilmiyoruz(yani ilerde doğal gaz gelir diye mi ya da elektrikli kombi mi kullanmak için mi) Bu tesisata kurulum yapabilirler mi veya tesisatın sağlam olup olmadığını anlayabiliyorlar mı acaba?

  • Gökhan 6 Şubat 2017 at 21:12 - Reply Author

   Tabiki Pınar hanım ayrıca bunu bağımsız cevaplayayım, ev eski ise eğer yeni yaptırmanızı ve yine duvar içinden ve altından boru hattı döşemenizi tavsiye ederiz, neden bu tavsiyede bulunduğumu ise geçmiş yazılarımla detaylı açıklamıştım. (Eğer o hattı kullanacaksanız daha uygun fiyat için pazarlık yapmayı unutmayın, hattın sağlam olup olmadığını gelen usta pek tabi anlayabilir.)

 16. merhabalar. Evime kombi tesisatı yaptırmayı düşünüyorum. Evimin net kullanım alanı 85m2. salona 2m, yatak odasına 2m, mutfağa 1.8m, çocuk odasına 1.6m, antreye 0.60m ve banyoya havlupan düşünüyorum. bu değerler çok mu fazla? Evim izmirde güney-batı cepheye bakıyor. müstakil evin 2.katındayım. alt kat klimayla ısınıyor, üst katım boş pvc pencereli. Şimdi 8m petek alırsam ve oda sıcaklığını 22-23 derecelerde tutmak mantıklı mıdır? sarfiyatım petekler uzun olduğu için çok mu olacaktır.

  • Gökhan 7 Şubat 2017 at 13:42 - Reply Author

   Emin Bey Merhabalar,
   petek ölçüleri evinize göre fazla sayılır,(ortalama olarak evinize 15 metrekareye 1 metre petek hesabından 6 metre petek yeterli olacaktır) ama petekler fazla yakıt fazlamı olur sorusu için petek ısı ayarlayıcı termostat kullanımında ve ortalama 22-23 derece sıcaklığa ayarladığınızda problem yaşayacağınızı düşünmemekteyim.

  • Aytekin bey, ortalama 7 metre olamlıdır (tabi ki evinizin cephesi, ısı yalıtımı vb. durumlar önemlidir.)

 17. Slm gaziantepte oturuyorum 160 metre müstakil yalıtımsız kuzey ve doğu cepeli eve nasıl bi kombi ve kaç metre petek kullanmalıyız

  • Selam Mehmet Bey, 24 lük yoğuşmalı kombi yeterli olacaktır, yoğuşmalı olmasına baymak, demirdöküm vb. servis ağı geniş markalara bakmanızı tavsiye ederiz, toplamda 11 metre petek ölçüsü uygun olacaktır.

 18. merhabalar muğladayım evim 130 metre kare oturma odam 4,50×470 22 metre kare yaklaşık bu odaya 1.60 lık tek petekmi yok sa 1 er metrelik 2 petekmi taksak az yakıt çok verim alırız , iki ücretsiz keşif için usta çağırdım ikisi farklı şeyler söyledi

  • Sizlere tavsiyemiz 0.8 lik iki petek yönünde olacaktır, düşüncem Muğla’da olmanız (özellikle güney cephesi ise fazla bile olacaktır, ısı yalıtımı vb. diğer konularda pek tabi önemlidir, verdiğiniz bilgilere göre,) 22 metrekare oda için 1,5 metre petek boyunun yeterli olması yönündedir.

 19. 2 usta geldi 2 sinin tarzları farklı ilk gelen 125 -130 metrekare olan eve 10,6 metre petek çıkardı ikincisi 12,5 metre, ilk gelen genelde büyük odalara iki tane petek örneğin 1er metreli 2 tane koyarken ikincisi odalara tek ve uzun boyutlu 1,60 ,1,50 koydu ilk gelen dirseklerin az olmasına çe hattı farklı kollardan yapmasına rağmen ikincsi dirsek önemli değil deyip hat sayısını az tutalım dedi kafam çok karıştı sizden yardım bekliyorum hangi ustaya yaptırayım ikinci ustanın fiyatı 500 tl fazla

  • Ümit bey, ortalama 15 metrekareye (tabi cephe yalıtım vb. şeyler değişkenlik gösterebilir bir kez daha uyarayım) 1 metre petek uygularsak, ortalama 9-10 metre petek yeterli olacaktır. Dirsek ve hat sayısı ikisi birden önemlidir ancak size daha önemli bir şey söylemeliyiz, bu büyüklükteki evi ısıtabilmeniz için kaliteli bir yoğuşmalı kombi almanız oalcaktır. Hattı ikiye bölmeniz mantıklı hem evinizin ısınması hem de kısa sürede odalarınıza sıcaklık gitmesi açısında. Dirsek sayısının azlığıda sıcak suyun direk gidişlerinde etkili olduğundan ne kadar az olursa o kadar iyi olur, ancak tesisatı gömülü yaptırmanızı da tavsiye ederiz.

 20. üstadım 80 m2 lik evde tek yaşamaktayım odaların ve salonun peteklerini kapatıp tek bir odanın peteğini açarsam doğal gaz tüketimim azalırmı teşekkür ederim saygılar…..

  • Gökhan 27 Nisan 2017 at 18:30 - Reply Author

   Hüseyin Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, mutlaka azaltacaktır, bir demlik su ile bir kova suyu ısıtmak için harcanan enerji tabi ki aynı değildir, bu şekilde düşünebiliriz.

 21. Merabalar..Dogalgaz bağlamayı düşünüyoruz..Evimiz Kuzeye bakıyor.Evimiz 3 katlı en ust daire.ustumde cati kati var.evimizde muntalama var fakat cati izalasyonu yok. 124 mt kare. Salon 36 mt kare. mutfak 20 mt kare. Çocuk odası ve yatak odası 20 şer metre kare banyo 15 metre kare ve orta koridor 10 mt kare.simdi bizim rahat isinmamiz icin odalarimiza kaçar cm petek kz gerekir.Ayrica camlarimiz çift cam simdiden ilginize teşekkürler.

  • Gökhan 27 Nisan 2017 at 18:29 - Reply Author

   Muammer Bey iş yoğunluğundan geç dönüş yaptık kusura bakmayın, çatı izolasyonunun olmaması biraz ısı korumak için dezavantaj olacaktır, sizlere tavsiyemiz her 15 metrekare için 1 metre yerine 1.1 veya 1.2 metre hesaplamanız olacaktır. Ortalama 10 metre petek evinize yeterli gelecektir, çatı izolasyonu yazları evinizi serin kışalrı ise sıcak tutar yaptırmanızı tavsiye ederim, iyi günler…

 22. Merhaba ustam benim evim antalyada tek kat üstü çatı yalıtım yok çift cam açık mutfak 30 m2 hol 10 salon 18m yatak odası 16m çocuk odası 14 m banyolar 3 m2 genel olarak güneş görüyor en az günesi açık mutfak görüyor ve 2 tane çift açılır kapı var sizce odalara kaç m ve yüksekliği ne olarak petek takılmali 24lük klimanin iç tesisatı değiştirerek yapacak ustalar yardiminizi bekliyorum tesekkur ederim

  • Merhaba Ali Bey Antalya icin ortalama 15 metre kareye 1 metrelik petekler yeterli olacaktir. Ornegin 30 m2 lik oda icin 2 ayri 1.2 lik petek takmak gibi. Tum tesisat degisikligi maliyetli ama garantili yol olacaktir.

 23. Merhabalar Gökhan Bey,

  Evimiz Ïzmirde.
  Cephe: Kuzeyde iki üda: 12 metrekare, 8 metrekare, banyo 5 metrekare.
  Güneyde üç oda: 22 metrekare, 12 metrekare ve mutfak 9 metrekare,
  Koridoru petek yeri yok.
  Isı Yalıtımı yok ve arakat.
  Bu durumda her odanın ayrı ayrı petek uzunluğu kaç olmalıdır?
  Petekler 400 lük 600 lük hangi sınıftan olmalıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Işık hanım, Kuzey cephesi ol.adina ragmen izmir ılık kış mevdimi gecirmekte bir cok ile gore, ortalama 10-15 metre kare bir alan icin 1.2 metrelik petek onermekle birlikte koridorunuza en yakin odaya bir .6 lik fazla petek takarak kapiyi acik birakip farki kapatmanizi tavsiye ederiz.

 24. Merhaba. 1 ekime kadar vaktim var umarım yardımcı olabilirsiniz. Evimiz iskenderun’da. Doğu-güney-batı cepheli. En üst kat, çatısız, çatı izolasyonlu.buralara kar yağmaz,genelde yağmurlu.Ortalama 110 metrekare net kullanım alanı 3+1 evimize keşif için geldiklerinde wiesman 50t kombi önerildi. Salon 25 mt2 1.2 metre 2 adet radyatör, yatak odası 13-14 mt2 1.2 metre radyatör, oturma odası 13 mt kare 1.2 metrelik radyatör, çocuk odası 8,5 metrekare, 0.8’lik radyatör; mutfak 12 mt2 1.0 metrelik radyatör, antreye 1 metrelik radyatör .banyoya havlupan. Toplam 7.6 metre . Isınmamız için yeterli mi petekler? En Önemli olan çocuk odası, çünkü bebeğimiz olacak odasının sıcacık olması gerekiyor.

 25. AZİZ ALTUNTAŞ 3 Ekim 2017 at 17:57 - Reply

  merhabalar 17 mtkarede odada 3 mt petek18 mtkareodada 3mt petek var 18 mtkaede 2.20 mt petek var 13 mtkare odada 2.20 mt petek var 9mtkare mutfakta 1 mt petek var yoğuşö
  malı kombi koyduracağım petekler normalmi fazlamı müstakil daire oda içerisinden dışcepheye gelen yerlerde 3mm yalıtım var vereceğiniz bilgiler için sağolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir