Ev İçin Kaç Çeşit Boya Vardır?

Boya çeşitlerini incelediğimiz zaman dört bana başlıkta ayrıldıklarını görüyoruz. Bunun sebebi boyalara özelliklerini ve niteliklerini kazandıran maddelerin farklı olmasıdır. Boya çeşitleri  Plastik boya,bu bazlı boya silikon esaslı silinebilir boya,yağlı boya ve nano teknolojik kendini temizleyen boya olarak sınıflandırılmıştır. Bu boyaların birbirinden farklı kazanımları mevcuttur. Ayrıca bu boyalar yüzeylere göre farklılık göstermekle beraber, koşullara da birbirinden değişik dayanımlar ve tepkiler gösterirler. Bu boyaları tek tek inceleyecek olursak;

Boya Türleri Nelerdir

Boya Türleri Nelerdir

Plastik Boyalar

Plastik boyalar genellikle iki farklı maddeye ayrılırlar. Bunlar duvar boyaları ve tavan boyalarıdır. Tavan boyası, duvar boyasına nazaran biraz daha hava sirkülasyonu sağlayan boyalardır. Yani havayla daha çok etkileşime girerler ve nefes alırlar. Bu sayede daha fazla hava geçirirler ve daha uzun ömürlü olurlar. Plastik boyaların uygulanışı oldukça basit ve kolaydır ancak silinme özellikleri yoktur.  Temizlenmeye çalışıldığında ise zarar görür ve incelerek özelliklerini yitirirler. Plastik boya diğerlerine nazaran su ile inceltilir ve koyuluğu ayarlanır. Nemli bezle bir miktar silinebilirler ancak 20-30 derecelik sıcaklıklarda 2.5-3saat arasında kururlar.

Kaç Çeşit Boya Vardır

Kaç Çeşit Boya Vardır

Su Bazlı Silikon Esaslı Silinebilen Boyalar

Su bazlı boyalar adlarından da anlaşılacağı gibi su ile inceltilirler.Su bazlı bu boyalar nemli bezle temizlenebilmektedirler ve uygulaması da basittir. Kuruma süreleri ise 20-30 derecede 3-4saat civarındadır. Yağlı boyanın bir alternatifi olan bu boya, alerji ve koku problemi olan kişiler için üretilen boyalardır. Bu nedenle alerjik rahatsızlıkları olanlar için tavsiye edilirler.

 

Yağı Boya

Yağlı boyalar mat,yarı mat ve parlak olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Diğerlerine nazaran su yerine tiner yada neft maddesi ile inceltilen bu boyalar işçilik açısından biraz daha zahmet gerektirirler. Ayrıca bu boyaları su ile elinizden çıkartmakta oldukça zordur bu nedenle tiner vb. maddelerle çıkartılabilirler. Bu boyalar kullanılırken zemin iyice örtülmeli ve boya ile temasından kaçınılmalıdır. Oda sıcaklığında 7-8 saatte kuruyan bu boyalar bir iki kat şeklinde yapılırlar ancak ilk katı attıktan sonra bir gün beklenmesi gerekir.Yani boya ilk kez duvara sürülür, bir gün beklenilir, ardından ikinci kez aynı yerler aynı boyayla boyanır ve boyama işlemi tamamlanır. Tinerli bez ile temizlenebilen yağlı boya,genellikle kapı,pencere ve demir alaşımlı maddelerde oldukça sık kullanılır. Yağlı boyayla boyanan duvarların silinme işlemi ise temizleme suyuna arap sabunu katılarak yapılır çünkü arap sabunu silme esnasında boyanın çizilmesini engelleyecektir. Bezler bu sabunlu suda ıslatılır ve duvarlar silinir. Silinen duvarlar ıslak bırakılmadan kurulama beziyle kurulanmalıdır.

 

Nano Teknolojik Kendini Temizleyen Boyalar

Bu boya türleri adından da anlaşılacağı üzere nano teknoloji ile üretildiklerinden, diğerlerine nazaran daha yetenekli ve gelişmiş boya türleridir. Işığa maruz kaldıkça kendilerini temizleyen ve yenileyen bu boyalar uygulanış açısından plastik boyayla aynı özelliklere sahiptir.

Boya Türleri

Boya Türleri

Popüler Başlıklar:

  • kaç çeşit boya vardır
  • boya
Pin It

Ev İçin Kaç Çeşit Boya Vardır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir