Ev Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi Nasıl Olmalı

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev büyüklüğüne göre en uyugun kombi seçimi için genellikle kaç metrekare eve ne tip kombi gider şeklinde sorular gelmektedir. Şunu bilmeniz gerekmektedir ki kombi seçimi için sadece ölçüt daire büyüklüğü değildir. Oturduğunuz bölgenin ikliminden, evinizin cephesine, evinizde bulunacak petek uzunluğuna kadar çok farklı ölçütlere bakılması en uygunu olacaktır.

Eğer çok sert iklimlerde değilseniz (Erzurum, Van…), ev büyüklüğünüz 80-85 metrekareye kadarsa, güney cephesine bakan bir daireniz varsa en ideal kombi seçiminiz bacalı kombi olup, 17 bin kilo kalorilik bir kombi seçimi sizler için yeterli olacaktır.

(Şunu da belirtelim maddi gücünüz varsa en iyi ve fazla kilo kalorili kombi alarak içiniz rahat bir şekilde ısınmanız en mantıklı olanıdır.)

İklim şartları veya evinizin büyüklüğü değiştikçe kombinizin de gücünün orantılı olarak artmssı gerekmektedir. Ortalama 100-140 metrekarelik bir ev için en az 20 bin kilo kalorilik enerjili bir kombi uygun olacaktır. Genellikle yoğuşma teknolojisi ile çalışan bu kadar güçlü kombi seçeneklerine mutlaka bakmalısınız. (sizlerle yoğuşmalı kombi nedir konusunu öncesinde paylaşmıştık.)şayet çok büyük 150 metrekare (bir başka deyişle evinizde yer alan petek boylarının oplamı 12-13 metreden fazlaysa)ve üzeri evlerdeyseniz veya çok sert iklimlerde oturuyorsanız mutlaka kombiniz 24 bin kilo kalori ve üzeri enerjiye sahip olmalı. Aksi durumlarda kombinizin gücü sizleri ısıtmaya yetmeyebilir.

Isı üretimi kadar, bu ısıyıkorumanında önemli olduğunu unutmayınız. Sitemizde yer alan Isı yalıtımı konuları ile ilgili konularıda okumayı ihmal etmemenizi öneririz.

Pin It

Ev Büyüklüğüne Göre Kombi Seçimi Nasıl Olmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir